Во оваа земја во САД 30 000 луѓе живеат во полигамијa, повеќе не е нелегално

Според досегашниот закон, за секој кој ќе се докаже дека има повеќе од една сопруга, му се закануваше казна затвор до пет години.

Сенатот во американската држава Јута едногласно одлучи да ја декриминализира полигамијата кај возрасните лица, објави Би-би-си.

Според досегашниот закон, за секој кој ќе се докаже дека има повеќе од една сопруга, му се закануваше казна затвор до пет години.

Критичарите веруваат дека злоупотребата само ќе се влоши. Новиот закон исто така треба да биде одобрен од Претставничкиот дом на Јута.

Според новиот закон, полигамијата или бракот со повеќе од една сопруга или сопруг ќе се смета за прекршок, како што се оние во сообраќајот.

30.000 луѓе во полигамија

Но, принудната полигамија ќе се третира како кривично дело.

Се верува дека повеќе од 30 000 луѓе живеат во полигамија во оваа држава, пренесува Асошиејтед Прес.

Прочитајте и...  Либанската Влада поднесе оставка, но протестите продолжуваат (ВИДЕО)

Јута е дом на мормонската црква, која во своите почетоци ја прифатила полигамијата, пред да ја забрани во 1890 година.

Денес, Мормоните го екскомуницираат (исклучување од црковна заедница) секој што практикува полигамија, но многу фундаменталисти од таа религија и понатаму го прават тоа.

Иако бракот со повеќе лица е нелегален според законот во Јута, официјалните лица на таа држава во голема мерка се определија за неказнување доколку истиот се прекрши.

Во 2001 година, полигамистот Том Грин стана првиот маж осуден за брак со пет жени. Тој подоцна беше осуден и за силување малолетничка, бидејќи една од неговите сопруги останала бремена на 13-годишна возраст, пренесува Би-би-си.

Прочитај повеќе

Паника во Кина: Се шири бубонската чума, уште едно село ставено во карантин по смртен случај

Слободен печат

Паркинг кај „Холидеј ин“ – визија, профитерство и национален интерес

Божидар Милјовски

Моментот кога Трамп беше итно евакуиран: Агент на тајната служба му кажа три збора, тој не знаеше како да реагира (ВИДЕО)

Слободен печат

Американски конвој нападнат на границата меѓу Ирак и Кувајт

МИА Агенција

Повеќе од 13 милиони луѓе во светот закрепнале од коронавирусот

МИА Агенција

На „Охридско лето” вечер концерт на полско-руското Дуо пијано 4 раце со Јулија Коќубан и Илја Максимов

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Трамп напушти брифинг поради пукање во близина на Белата куќа

МИА Агенција

Од Ковид-19 почина познат професор од Политехничкиот универзитет во Тирана

МИА Агенција

Партиите засега без договор за ново парламентарно мнозинство и влада

МИА Агенција

Продолжува состанокот на Комисијата за заразни болести и МОН за протоколите за наставата

МИА Агенција

Активни 3.327 случаи со Ковид-19, апел да се почитуваат мерките без исклучок

МИА Агенција

Сончево со умерена облачност, температури до 35 степени

МИА Агенција