Во Мичурин почна да се гради нов парк

Деновиве започнаа активности за изградба на нови парк во населбата Мичурин.

Урбаниот парк ќе се гради на постојното игралиште спроти ОУ „Блаже Конески“, а ќе биде со површина од 3 573 квадратни метри. Паркот ќе понуди зелени површини, детско игралиште, пешачки патеки со клупи, комбинирано спортско игралиште за рекреација, како и место за друштвени игри за најмладите.

Исто така, на оваа локација ќе има и артериски бунар со цел навремено наводнување на околното зеленило.

Општина Аеродром, покрај овој парк, најавува изградба и на повеќе паркови на различни локации. Два од урбаните паркови ќе бидат во Стар Аеродром, покрај улиците „Методија Шаторов Шарло“ и „Пандил Шишков“, а нов парк ќе се гради и меѓу булеварот „Трета македонска бригада“ и касарната „Гоце Делчев“.

Прочитајте и...  Дескоска ја достави до Влада уредбата за кратење на парите на партиите

Прочитај повеќе

Забрана за тешки возила на планинскиот превој Плетвар

Слободен печат

Венко Филипче: Не сретнавме случај, мајката родилка да го пренесе коронавирусот на бебето

Трипуновски со апел да се исплатат субвенциите на тутунарите

Слободен печат

Кинеските научници изолираа антитела кои го блокираат продирањето на коронавирусот

Слободен печат

Славевски: Да се преиспита сетот мерки на Владата

Слободен печат

Неверојатен подвиг: Италијански лекари отстраниле тумор на пациент заболен со коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Филипче: Во изминатите две години, примени се близу 800 лекари и над 1.000 медицински сестри

Слободен печат

Полудиктатури, вонредна состојба и полициски час- Како Балканот се бори против коронавирусот

Дејан Андоновиќ

Повторно отворени пазарите во Струмица

Слободен печат

Министерот Димитров на состанок на Северноатлантскиот совет

Слободен печат

На превозниците им требаат свежи пари, сите треба да понесат дел од товарот

Слободен печат

Мустафа по средбата со Тачи: ЛДК не ја поддржува идејата за одржување нови избори

Слободен печат