Во деновите со високи температури пијте сурутка за да се разладите

Високите температури веќе станаа секојдневие, па доколку сте во дилема како да се разладите, обидете се тоа да го направите со редовно пиење сурутка.

Луѓето на овие простори, отсекогаш ја користеле сурутката како напиток за разладување.

Препорачливо количество сурутка за еден возрасен човек во текот на 24 часа е околу еден литар.

Сепак, бидете внимателни со нејзиното консумирање доколку имате здравствени проблеми поврзани со бубрезите.

Освен за разладување, овој исклучително здрав напиток можете да го искористите и за детоксикација на вашето тело од наталожените отрови. Затоа, доколку сакате да го пробате ваквиот начин на детоксикација на вашето тело, тогаш неколку денови по ред пијте сурутка.

Понекогаш сурутката можете да ја консумирате и како замена за оброк, се разбира додавајќи во неа, на пример, мелено ленено семе или некои други жита.

Прочитајте и...  Повторно хаос помеѓу Јелена Карлеуша и Душко Тошиќ: Благодарам на сопругот кој немаше време да го гледа мојот концерт! (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Се сеќавате на Алка Вуица? Жареше и палеше на југословенската сцена, па ја снема – денеска нема да ја препознаете! (ФОТО)

Васко Спасоски

Викторија Бекам после 10 години се насмеа: Нејзиниот син објави слика на која сите гледаат во нејзините заби! (ФОТО)

Слободен Печат

Златни бјути трикови од кујната: Еве како веднаш да ја поправите беживотната и испукана коса!

Слободен печат

Тони Брекстон објави селфи, луѓето не можат да поверуваат како изгледа во бикини на 52 години (ФОТО)

Слободен печат

Трик од искусните: Како да ја сочувате свежината на лебот

Слободен печат

Теорија на заговор: Хари не е таткото на детето на Меган?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Авторката на „Хари Потер“ објави нова бесплатна онлајн книга за децата во карантин

Слободен печат

Одлична идеја за денешниот ручек – Пилешко во сос од павлака (РЕЦЕПТ)

Слободен печат

Бочели: Целото мое семејство имаше коронавирус, тоа беше ужасно – ние имавме среќа!

Слободен печат

Се избричил првпат по 10 години, неговата сопруга шокирана! (ВИДЕО)

Слободен печат

Маја, Адријана, Билјана и Весна, жени со јасна визија  

Ј.К.Д

Едноставен трик со кој јагодите нема да ви скапуваат

Слободен печат