Вистинско летно уживање: Ладна чорба од домати (РЕЦЕПТ) – Слободен печат
ЕспресоХрана

Вистинско летно уживање: Ладна чорба од домати (РЕЦЕПТ)

Чорбата не е само за зимските месеци, ви нудиме одличен рецепт за ладна чорба од домати која вистински ќе ве освежи.

Оваа чорба се јаде ладна, па одлично ќе ве разлади и во текот на врелите летни денови…

Не морате да се откажете од јадењето на супи и чорби во текот на летото – доколку не ви се јадат топли нешта ви нудиме одличен рецепт за ладна чорба од домати.

Состојки:

Половина килограм домати
Чаша јогурт
Половина лимон
Сол и бибер по вкус
Лажица сецкани листови од магдонос и целер

Подготовка:

Доматите сварете ги во вода, потоа излупете ги, остранете го кочанот и испасирајте го во блендер со јогурт.

Кога смесата ќе се соедини, додадете 250 милилитри ладна вода и исцеден сок од половина лимон. Уште малку изблендирајте, додадете сол, бибер, магдонос и целер и оставете ја во фрижидер да се олади убаво.

Послужете ја ладна и уживајте во освежувањето.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close