ВИДЕО: Украинските трупи повторно го зазедоа клучното село Клишчиивка во близина на Бахмут, изјави Зеленски

Володимир Зеленски, претседател на Украина/Фото: EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

Украина соопшти дека нејзините сили го вратиле тактички важното западно село Клишчивка, што ја означува втората голема победа на Киев во контраофанзивата за три дена.

„Денеска сакам особено да ги пофалам војниците кои чекор по чекор ѝ го враќаат на Украина она што ѝ припаѓа, поточно во областа Бахмут“, рече украинскиот претседател Володимир Зеленски во своето ноќно видео обраќање.

Украинскиот претседател ги пофали војниците кои се бореа кај Бахмут и ги издвои оние кои повторно ја зазедоа Клишчивка, велејќи „Браво! во неговото обраќање. Тој исто така рече дека Киев „подготвува нови одбранбени решенија“, додавајќи дека „воздушната одбрана и артилерија се приоритет“, без да даде детали, пишува Гардијан.

Вчера попладне, фотографиите кои кружеа на каналите на украински Телеграм покажаа војници како веат жолти и сини знамиња среде урнатините на Клишчивка. Потврдата за повторното заземање на селото дојде околу 19 часот кога началникот на кабинетот на Зеленски, Андриј Јермак, објави фотографија на Телеграм со натпис „Украина секогаш го враќа она што ѝ припаѓа“.

Хана Малиар, заменик министер за одбрана, сподели видео од украинските сили со звукот на борбите во позадина. Русија сè уште се обидува да ја врати изгубената позиција и покрај ослободувањето на Клишчивка, напиша таа на апликацијата за пораки Телеграм. „Денес цел ден моравме да се бориме против непријателските напади.

Генерал-полковник Олександр Сирски, командант на копнените сили на Украина, исто така, го потврди повторното заземање на селото, во кое Русија ја презеде контролата во јануари. „Клишивка е исчистена од Руси“, објави Сирски на социјалните мрежи.

„Откако ги вративме селата Андриивка и Клишчивка, беше пробиена одбранбената линија на непријателот“, рече Сирски, а пренесува воениот прес-центар. Тој додаде дека тие мали градови „биле важен елемент на руската одбранбена линија која се протега од Бахмут до Горливка“. Руските 72, 31 и 83 бригади „биле здробени и целосно ја загубиле борбената способност“ во борбите кај Бахмут, изјави генералот Сирски. „Општата ситуација во источната зона останува комплицирана“, рече тој, а „жестоките борби кај Бахмут продолжуваат“.

По загубата на два локалитети кај Бахмут, руската армија „изведе бројни контранапади“ со надеж дека ќе ги „врати загубените позиции“ и се подготвуваше за нови напади посеверно во областа Купјанск и Лиман, рече тој.

Илја Јевлаш, портпарол на украинските трупи на истокот, рече дека битката нанела „тешка штета“ на руските воздушно-десантни единици, баталјонот Ахмат на чеченскиот лидер Рамзан Кадиров, единицата „Бура-З“ составена од руски криминалци и дека некои од повеќето руски единици се уништени.

„Значи, сега добивме база која ќе ни овозможи да продолжиме да развиваме офанзивни акции и да ја ослободиме нашата земја од напаѓачите“, напиша тој на Телеграм. Заземањето на селото ќе им овозможи на украинските сили полесно да напредуваат кон руските сили и да извршат попрецизни артилериски напади, додаде Џевлаш.

Соопштението уследи по повторното заземање на малото село Андриивка во петокот. Двете населби беа значително уништени во месеците борби за Бахмут. Бахмут, град кој имаше 70.000 жители пред руската инвазија, беше заземен од руските сили минатиот мај по една од најдолгите и најкрвавите битки во оваа војна. Во јуни Украина започна контраофанзива за враќање на териториите окупирани од Русија. Претходно добиваше оружје од Запад и формираше нови баталјони.

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг вчера изјави дека нема да има брз крај на конфликтот. „Повеќето војни траат подолго од очекуваното кога првпат ќе започнат“, изјави тој за германската медиумска група „Функе“. Украинските воени аналитичари оваа недела рекоа дека ослободувањето на населбата во близина на Бахмут ќе ѝ овозможи на армијата да напредува од нејзиното јужно крило во областа.

Украина денеска соопшти дека нејзините сили повторно зазеле мали делови од земјата од руските сили на југ и на исток, каде што трупите на Киев ја фокусирале повеќемесечната контраофанзива. „Во секторот Бахмут беа ослободени два квадратни километри. Одбранбените сили на југот ослободија 5,2 квадратни километри територија“, изјави Малиар за државните медиуми.

 

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот