Tag : Гардијан

Вести Свет Слајдер

Гардијан: Можно е да не добиеме вакцина против коронавирус

Слободен печат
Тешко е да се претера со нагласувањето на важноста од развој на вакцина против новиот корона вирус. Тоа е брз пат за враќање на нормалниот...
Вести Регион Слајдер

Гардијан ги разоткри хрватските полицајци: Со спреј во боја им цртаат крстови на главите на мигрантите

Слободен печат
Британскиот весник Гардијан објави напис за тоа дека хрватската полиција наводно со спреј во боја им цртала крстови на главите на барателите на азил при...
Вести Ви Препорачуваме Свет

„Гардијан”: На британските болници им се заканува недостиг од заштитна опрема

Слободен печат
Залихите на заштитни одела се при крај во болниците низ Велика Британија и тие би можеле да останат без нив до крајот на денот или викендот, објави „Гардијан”. Националната здравствена служба (НХС) им испраќа...
Останатo Спорт

Истрча маратон од 42 километри на својата тераса! (ВИДЕО)

Слободен печат
Елиша Нохомовиц од предградието Тулуз успеа во карантин, на терасата, да истрча маратон и да покаже и докаже дека некои работи се можни и покрај...
Вести Свет Слајдер

Протече уште една снимка од моментот кога иранска ракета го собори украинскиот авион (ВИДЕО)

Слободен печат
На социјалната мрежа Твитер се појави нова видео-снимка од моментот кога иранската ракета полетала кон украинскиот авион кој беше срушен на 8 јануари. Снимката ја...
Забава Магазин

10 најдобри песни според „Guardian“ (ВИДЕО)

Слободен печат
Од вкупно 593 песни ги избраа најдобрите. Ова се 10-те најдобри песни според мислењето на „Guardian“. Дали се согласувате со нивната листа? 10. Fat White...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Гардијан: Ова се најбараните терористи, хакери и наркобосови во светот

Слободен печат
После смртта на лидерот на Исламската држава, Абу Бакр ал-Багдади, британскиот таблоид „Гардијан“ направи листа на најбарани светски бегалци. Погледнете кои се најбараните терористи: Во...
Вести Регион

Од диви депонии до нула отпад, како Љубљана го реши проблемот со ѓубрето

Слободен печат
Љубљана е првиот главен град во Европа кој се осмелил да си постави цел, нула отпад. Но само пред 15 години, целиот отпад завршуваше на...