4 C
Скопје

ВИДЕО: „Ред Бул“ го промовираше болидот за новата Ф1 сезона!

Четирикратниот Формула 1 шампион во периодот од 2010-2013 година, денеска „Ред Бул“ ги објави првите слики од новиот болид „РБ16Б“ кој ќе го користи во 2021 година.

Макс Ферстапен и годинава ќе биде главна закана за Луис Хамилтон во борбата за титулата, а нов возач е Серхио Перес.

Новиот болид на Ред Бул го носи името „RB16B“ бидејќи тој всушност е модифициран RB16 што овој тим го користеше во 2020 година. Како што вели шефот на тимот, Кристијан Хорнер, „RB16B“ има дури 60 проценти од деловите кои се исти како и неговиот претходник. Целта на Ред Бул е да го направи новиот болид поконстантен во текот на сезоната на различни патеки.

– Не би рекол дека проблемите минатата година беа само во аеродинамиката. Тие работи секогаш одат заедно. Но, мислам дека постигнавме добар напредок во 2020 година и ќе видиме дали RB16B ќе може да одговори на предизвиците за промена на правилата, кои очигледно се исти за сите тимови – рече Хорнер.

Прочитајте и...  Интер ќе остане без легендарниот спонзор после 27 години

Тој исто така се надева дека со добрите лекции што ги научија минатата година, ќе можеме да го применат тоа на новиот подобрен болид.

Поврзани вести

ВИДЕО: Кој може да го запре Сити, „граѓаните“ сè поблиску до светскиот рекорд!

Слободен печат

ВИДЕО: „Старата дама“ ја продолжи шампионската трка со миланските ривали!

Слободен печат

Лига Европа: Еурофарм Пелистер во осминафиналето против Магдебург

Слободен печат

Де Лаурентис бара да се одложи дербито меѓу Јуве и Наполи!

Слободен печат

Дупјачанец: Жалам што не победивме, заморот во овој момент е оправдан!

Слободен печат

Лига Европа: Металург во последните секунди до реми со Адемар Леон!

Слободен печат

Остави Коментар