19 C
Скопје

ВИДЕО | Разговор со младата шампионка Сара Анастасовска: Пливањето е спорт кој го препорачувам на секого

Дванаесетгодишната Сара Анастасовска веќе 6 години активно се занимава со пливање. Таа тренира во клубот ПК Нептун, а тренер и е познатиот македонски пливач Томи Стефановски. На последниот пливачи митинг, Нептун куп кој се одржа во Скопје, Анастасовска освои златен медал во дисциплината 200м мешано. Има настапувано на натпревари и во Србија, Косово и Бугарија.

Анастасовска беше гостинка во студиото на Утрински брифинг и со неа разговараме за пливањето како еден од најздравите спортови. Младата пливачка вели дека пливањето не би го заменила со ниту еден друг спорт, а го препорачува на секого.

Погледнете го разговорот во видеото:

Прочитајте и...  Последната пловидба на Ѓоле

Поврзани вести

Спортскиот директор на КФСМ, Тодор Гечевски за неуспехот на квалификациите за ЕП 2022: Ни недостигаше малку среќа, но иднината ветува

Сака слободно да трча: Олимписка шампионка на суд за човекови права!

Слободен печат

Данева: АКМИС-от не дозволува објективно оценување на судиите

Лука Андреев

Уставниот суд потфрли за време на вонредната состојба

Лука Андреев

Тајгер Вудс не бил под дејство на алкохол или дрога, но го чека казна!

Слободен печат

Гордоста на Милан и Интер во легенда, Црвена звезда има чест уште еднаш да го почувствува „Сан Сиро“!

Слободен печат

Остави Коментар