ВИДЕО ПРЕМИЕРА | „Политиканти“ на „Слободен печат“, црни листи со нејасни пораки: Зарем само Македонците се корумпирани?

Politikanti

Во демократска атмосфера, во денешното издание на „Политиканти.мк“ беше обзнанета ударната вест што сите ги изненади – Владимир Путин демократски победи на изборите по кој знае кој пат со без малку 90 отсто од гласовите.

Тргнувајќи од оваа шокантна, неверојатна вест Сашо Орданоски и Борјан Јовановски се осврнаа на анализа малку на диктатурата малку на демократијата – двата системи за владеење што имаат извесни маани.

Диктаторите се на мака оти немаат механизам за бирање на наследник – ако се сè уште живи, првиот чекор на наследникот се знае. А ако не се… што потоа? Мака си има и демократија, и оваа од оваа страна на Атлантикот, ама и онаа отаде Атлантикот. Во САД се подготвуваат избори под многу чудни околности. Зошто, до бога, жените и Латиноамериканците би гласале за Трамп кој знаеме како ги есапи жените (вклучително и своите), а сите доселеници би ги протерал од државата? Во САД на овие избори ќе се гласа за едно – дали сте за или против Трамп?

Демократијата не е добар систем за владеење. Проблемот е што нема поарен, констатира Сашо во Политиканти. А зборувајќи за демократија и избори, да не заборавиме дека и кај нас ќе се гласа. Но, кај нас би се гласало: „Овие да си одат, ама оние да не дојдат“, ама тоа не е баш демократски.

Кога веќе се зборуваше за САД и за избори, и таму и тука, на списокот теми на Политиканти се најдоа и црните листи сосе „свежите“ две имиња на нив.

Зошто Катица Јанева е на црната листа на САД? Како е можно на листата да се најде и нејзиниот покоен сопруг? Зошто Американците праќаат порака до македонската јавност дека за корупцијата и криминалот се виновни само политичари Македонци? Дали Стевчо Јакимовски доби подарок од Американците што во време на изборна кампања се најде на црната листа? А зошто, пак, ВМРО-ДПМНЕ го кочи во Собранието законот со кој лицата на црни листи на САД и ЕУ би трпеле импликации и во Македонија?

И каква вест (ако е точна, а ќе треба да чекаме да провериме) – уставните измени се договорена работа и ќе ги бидне до 15 септември откога ВМРО-ДПМНЕ ќе дојдат на власт!

За ова и многу повеќе во новото издание на подкастот „Политиканти.мк“ на Слободен печат.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот