19.8 C
Скопје

ВИДЕО | Пировска: Сѐ уште имаме голем број на фемициди – легислатива постои, таа треба да се примени

Нема дилема за тоа дека постои еден голем чекор напред кога станува збор за свесноста за женските права. Во последниве неколку години регистрираме дека голем број на млади девојки ни се приклучуваат во движењето за еднаквост на жените во Република Северна Македонија, вели за Утрински брифинг Уранија Пировска, директорка на Хелсиншкиот комитет.

Според неа жените покажуваат високо ниво на свест.

-Тоа пред 10 години кога јас бев на средина мојата кариера беше нешто што не се случуваше често. Јас сум задоволна од тоа како ние напредуваме на овој фронт. Пред 2-3 години започнавме нешто што се вика „женска солидарна мрежа“, па на социјалните медиумите вообичаено го објавуваме родово – базираниот говор на омраза против жените, најчесто оние кои се присутни на општествената сцена, се со цел да дадеме до знаешење што е она што не смее да се случува. Морам да кажам дека од тогаш до денес има голема разлика. Сега гледам дека мажите многу помалку се осудуваат да го користат тој говор на омраза, изјави во Утрински брифинг Уранија Пировска, директорка на Хелсиншкиот комитет и додава дека и од страна на властите постои волја да се направи тој уште поголем чекор напред и да севклучат повеќе жени во политиката.

-Јас сметам дека секоја борба за одредени права е процес, не се случува ништо преку ноќ, но она што сметам дека останува најголем проблем е културата на оние кои што во истиот момент треба да постапат кога на жената и е повредено одредено право, вели Пировска.

Двојната виктимизација е секогаш присутна кај нас кога станува збор за сексуалното насилство. Во последниов период се шпекулира со една теза која што смета дека е многу опасна, имено, одредени жени, одредени субјекти во нашето општество, излегуваат со став дека – за каква борба за права зборуваме, па ние ги имаме сите права, и тоа секогаш тргнувајќи сами од себе, вели Пировска.

Ако Македонија е мала земја ние имаме голем процент на фемициди и сето тоа се должи поради ненавременото постапување од страна на МВР, Центрите за Социјална работа, судовите. Обвинителството секогаш ми е на прво место поради неговата неагилност да преземе нешто кога станува збор за ваквата борба.

Целиот разговор погледнете го во видеото:

Поврзани вести

Лукаревска: Наша единствена алтернатива е ЕУ

Слободен печат

Пукотница во Старата скопска чаршија

Слободен печат

Филипче од Штип: Покажавме дека за нас зборот е збор, го имаме најдоброто за секоја општина

Слободен печат

Ексцентричен тајкун, креатор на најпознатата антивирусна програма, пронајден мртов неколку часа по одлуката за екстрадиција

Слободен печат

Заев тврди дека не разговарал со Ахмети за промена на знамето, грбот и химната

Слободен печат

Заев за новите проекти: Се воведува еколошка такса, ќе се инвестира во обновливи извори

Слободен печат

Остави Коментар