20 C
Скопје

Tag : уранија пировска

Вести Македонија Слајдер

ВИДЕО | Пировска: Сѐ уште имаме голем број на фемициди – легислатива постои, таа треба да се примени

Слободен печат
Нема дилема за тоа дека постои еден голем чекор напред кога станува збор за свесноста за женските права. Во последниве неколку години регистрираме дека голем...
Вести Македонија Слајдер

Пировска од Хелсиншки: Излезе дека само Јанкуловска лежи, лежат и други ама по плажи

Слободен печат
Граѓаните се револтирани и гневни од неспроведување на правдата во Македонија, е дел од коментарот за бегството на Сашо Мијалков на директорката на Хелсиншки комитет,...
Вести Македонија

Пировска: Ставот на Ќулавкова можеше да доведе до разгорување на националистичките страсти, што е многу опасно за земја како што е Македонија (ВИДЕО)

Слободен печат
Хелсиншкиот комитет поднесе тужба против академик Катица Ќулавкова за нејзината објава на социјалните мрежи, за кои велат дека поттикнувале нетолеранција меѓу етничките заедници. Нејзиниот твит,...
Вести Македонија Слајдер

Пировска: Во ваква криза ја гледате јасно позицијата на тие кои што се ранливи, сенсот за социјална благосостојба да биде приоритет на следната Влада

Слободен печат
За Хелсиншкиот комитет кој има најширок мандат во заштитата на човековите права ова беше период кога имавме навистина многу работа. Зголемен процент на пријави од...
Вести Македонија Слајдер

Пировска: Жртвите немаат доверба во институциите, насилниците ретко ја добиваат санкцијата што ја заслужуваат

Слободен печат
-Ние укажавме дека не треба да се шири тоа видео (тепањето на девојче). Но луѓето во голем дел не знаат што значи двојната виктимизација. Многу...
Вести Македонија

Пировска: Предлог-законот за Јавно обвинителство дојде преку ноќ

МИА агенција
Последното законско решение за Јавното обвинителство, според Блупринт групата за реформи во правосудството е донесено избрзано, без нивна консултација и во договор само меѓу партиите....