ВИДЕО: Ослободен од обвинението само д-р Бобан Вучевски, условни казни за директорите Бесими и Етеми, парична за тетовската болница

Изрекување пресуда за пожарот во тетовската модуларна болница/Фото: Слободен печат

Поранешниот директор Флорин Бесими и организацискиот директор Артан Етеми, судот ги прогласи за виновни и ги осуди условно на година и шест месеци затворска казна во рок од 3 години да не го повторат тоа дело. Тие се обвинети за тешки дела против општата сигурност.

Правното лице ЈЗУ Клиничка болница Тетово е прогласено за виновно за истото дело и казнето со парична казна од милион денари.

Додека д-р Бобан Вучевски е ослободен за делото за кое е обвинет, а тоа е непостапување по здравствени прописи.

Судијата Јордан Велков на брифингот со новинарите истакна дека обвинителство не успеа да обезбеди докази за обвинетиот д-р Бобан Вучевски дека е виновен за делото за кое се товари, додека двајцата поранешни директори и правното лице судот ги прогласи за виновни, како што потенцираше судијата, затоа што не обезбедиле, односно не поставиле противпожарни апарати во самата модуларна болница.

Како што потенцира судијата тие се виновни за непоставување на противпожарна заштита, а не за предизвикување на пожарот.

Во пожарот во модуларната болница што се случи на 8 септември 2021 година животите ги загубија 14 луѓе.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот