ВИДЕО: Големо невреме со силен дожд и град го погоди Делчево, поплавени се десетина објекти

Фото: Фејсбук / принтскрин

Силно невреме го зафати Делчево, информира попладнево Центарот за управување со кризи. Невремето со силни налети на ветер, проследено со врнежи од дожд и град, започнало околу 16:30 часот.

Според првичните информации, предизвикана е значителна материјална штета – поплавени се десетина објекти – деловни згради, куќи, дворови и подруми, а градот со големина на лешник опустоши дел од младите овошки и од земјоделските и градинарските култури во Делчево и околината.

Од ЦУК велат дека според прогнозите, дождот во следните часови ќе престане, а нивните екипи се подготвени за излезат на терен и да помогнат во санирањето на последиците.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот