18.8 C
Скопје

ВИДЕО: Како културните дејци во 1973 година го дефинирале феноменот наречен „кафеана“?

Деновиве на социјалните мрежи почна да кружи видео од далечната 1973 година кое буди сеќавања за едно сосема поинакво Скопје.

Во прилог-извадокот од емисијата „4х7“ на Телевизија Скопје, писателот Јован Павловски и архитектите Живко Поповски и Радован Раѓеновиќ разговараат за феноменот наречен „Кафеана“.

Ова културно парче историја е нешто што мора да го погледнете:

Поврзани вести

ВИДЕО: Погледнете како се снимал култниот филм „Dirty Dancing“

Слободен Печат

Карли Клос: Го следев моето срце, се омажив за човекот што го сакам и покрај сите компликации

Слободен Печат

„Меган ќе остане дома“: Принцот Хари ќе присуствува сам на откривањето на статуата на неговата покојна мајка

Слободен Печат

Трикови кои може да ви помогнат да заспиете полесно

Слободен Печат

ФОТО+ВИДЕО | „Договор за Европско првенство“: Девојка сподели какви правила ѝ поставило нејзиното момче додека трае „фудбалското лудило“

Слободен Печат

ФОТО: Ненси и Роналд Реган – љубовна приказна која траела 52 години, си биле доволни сами на себе, а со децата имале чуден однос

Слободен Печат

Остави Коментар