19 C
Скопје

ВИДЕО: Јута го урна НБА рекордот во тројки, Лејкерси прокоцкаа „+17“!

Лидерот во Западната конференција Јута ја забележа 25 победа доцна синоќа во НБА лигата откако со конечен резултат 132:110 го совлада Шарлот.

Мичел ги водеше „џезерите“ на патот кон нов триумф со 23 поени (осум асистенции), разположени беа и неговите тимски колеги Инглс и Нианг со по 21 поен, а истиот учинок на спротивната страна за Хорнетси го имаа уште Хејворд и Бол (седум скока).

Интересен е податокот кој вели дека Јута на овој меч стана најбрзата екипа која реализираше 500 тројки во една сезона, а затоа им беа потребни само 31 натпревар и така поставија нов рекорд.

Доста интересно беше во „Стејплс“ центарот, иако во третата четвртина Лејкерси имаа највисоки „+17“ (70:53) предност на дуелот против Вашингтон, на крајот изненадувачки истата беше анулирана, а во продолженијата Визардси славеа со 124:127.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Што се случува со шампионот, Лејкерси запрени на само 89 поени!

Најрасположени во победничките редови беа Бил со 33 поени (седум скока, шест асистенции) и Вестбрук со 32 поени (14 скока, девет асистенции)..

За тимот од Лос Анџелес доминираше Џејмс со 31 поен (девет скока, 13 асистенции), следен од Харел со 26 поени (девет скока).

НБА, резултати –

Хјустон – Чикаго 100:120

Далас – Мемфис 102:92

Оклахома – Мајами 94:108

Феникс – Портланд 132:100

Јута – Шарлот 132:110

ЛА Лејкерс – Вашингтон 124:127 (после продолженијата)

Поврзани вести

Гвардиола ја откри тајната на успехот на Сити: Имаме многу пари

Слободен печат

Павлов: Тренинг кампот во Дубаи е полн погодок

Зоран Спасоски

Спортскиот директор на КФСМ, Тодор Гечевски за неуспехот на квалификациите за ЕП 2022: Ни недостигаше малку среќа, но иднината ветува

Сака слободно да трча: Олимписка шампионка на суд за човекови права!

Слободен печат

Тајгер Вудс не бил под дејство на алкохол или дрога, но го чека казна!

Слободен печат

Гордоста на Милан и Интер во легенда, Црвена звезда има чест уште еднаш да го почувствува „Сан Сиро“!

Слободен печат

Остави Коментар