ВИДЕО ИНТЕРВЈУ | Митко Б. Панов: Гоце Делчев е пречка за северномакедонизмот

Митко Б. Панов - историчар / Фото: ''Слободен печат'' - Драган Митрески

Историјата не е случајно поставена централно во двата договори со Грција и со Бугарија, бидејќи само нејзино ревизирање треба да го проблематизира македонскиот идентитет и да се создаде нов конструкт на северномакедонскиот народ, вели историчарот Митко Б. Панов од Институтот за национална историја во Скопје.

– Затоа Гоце Делчев е на удар, може да се каже дека тој му пречи на северномакедонизмот. Гоце е симболот на македонизмот, односно на македонството и токму од тие причини се настојува заедно тој да се чествува, но не само Гоце туку и сите други историски личности кои се поврзани со Македонија, сега треба да им се даде нов контекст, а со тоа всушност да покаже дека македонската нација е измислена во титова Југославија, некаков вештачки конструкт, со историја заснована на фалсификати. Тоа современата наука потполно го негира – изјави Панов во студиото на Утрински печат.

Историчарот смета дека и дека не е умесно да се одржува заедничко чествување на историски личности, кога едната страна не ја признава другата. Тој истакна и дека Заедничката комисија за историја на Македонија и на Бугарија, во препораките го дава исклучиво бугарскиот наратив.

– Комисијата во препораките си даде исклучиво бугарски контекст на мисијата на Кирил и Методи, не спомнувајќи ја никаде Македонија, дека се родени во Македонија. Значи се исклучува целосно македонскиот контекст, а се дава исклучиво бугарскиот поглед на историјата – додава Панов.

Во интервјуто тој дава и мошне исцрпен одговор на делот од историјата кој му припаѓа на државата формирана од цар Цамоил, како и на гледањето на работите од поинаков агол од оној на кој сме навикнати да ги согледуваме историските извори, а се типични за развојот на науката во текот на 19 век.

Целото интервју со Митко Б. Панов можете да го погледнете на следниот линк:

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот