18 C
Скопје

Tag : историчар

Вести Македонија Слајдер

Историчарот Далибор Јовановски: Убеден сум дека бугарското вето беше со премолчена поддршка од ЕУ

Слободен печат
Бугарското вето за почеток на преговорите на Македонија за членство во Европската Унија имаше премолчена поддршка од ЕУ, истакна историчарот Далибор Јовановски за ТВ 24....
Вести Македонија

ВИДЕО | Проф. Петар Тодоров: Парадокс е тврдењето дека Тито е исто што и Хитлер

Слободен печат
-Во Бугарија повеќе се говори за Тито отколку кај нас, иако Тито бил личност, персонификација на власт во Социјалистичка Македонија. Ова прашање може да се...
Вести Македонија Слајдер

Бугарски историчар распали: Македонизмот е идеологија, Германија кокетира, Бајден ќе ги обединува Албанците

Слободен печат
Бугарскиот историчар Воин Божинов, член на Институтот за историски истражувања при Бугарската академија на науките во интервју за БНР зборуваше за постоење на „антибугарска хистерија“...
Вести Македонија Слајдер

Договор за Гоце Делчев се уште нема, но има за сесловенските браќа Кирил и Методиј

Лука Андреев
До крајот на годината се договоривме да имаме уште една средба, а наредната година пет пати ќе се состанеме, истакна историчарот Драги Ѓорѓиев, по состанокот...
Вести Свет

Рускиот историчар Дмитријев осуден на 13 години затвор поради сексуално злоставување на дете

Слободен печат
Рускиот историчар Јуриј Дмитријев, познат по делата за гулазите и репресијата за време на владеењето на Сталин, осуден е на 13 години строг затвор поради...
Вести Македонија Слајдер

Атанасовски: Можевме порано да го решиме спорот со Грција и да се интегриравме во НАТО и ЕУ (ВИДЕО)

Слободен печат
Решавањето на спорот со Грција преку Преспанскиот договор го отвори евроинтегративниот пат на државата и за тоа треба да се поддржи. Од друга страна, прашање...
Вести Македонија Слајдер

Атанасоски: Од кога е потпишан Договорот за добрососедство, не можеме да разговараме без заканувачки тонови од бугарската страна

Слободен печат
Политикологот и историчар Благојче Атанасоски гостуваше во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ каде зборуваше за актуелната тема за преговорите со Бугарија во врска со историските...
Вести Економија Слајдер

Азески: На долг рок животниот стандард ќе се врати како во 70/80-тите години, ќе бидеме финансиски ограничени

Слободен печат
Изолацијата не е идеално решение, но во моментов не постои друго. Не дека ќе се спречи со тоа корона вирусот, ама ќе се ублажи се...