ВИДЕО ИНТЕРВЈУ | Андонов: Чебрен го критикуваат професори од УКИМ кои правеа елаборати за овој проект

Виктор Андонов -директор за развој на инвестиции во ЕСМ/ Фото: Методиј Здравев

Главните критичари за проектот Чебрен се профестори од УКИМ и Електротехичиот факултет кои години наназад ги правеа елаборатите токму за овој проект, вели директорот  за развој на инвестиции во ЕСМ, Виктор Андонов во интервју утринската програма „Слободен печат“ на Слободна ТВ.

– За Чебрен имаме документација во библиотеката на ЕСМ од 1960 година, па до денес и тоа  се над 250 документи. Во тие документи правени од релевантни институти во светот имате детални геолошки истражувања. Во сите анализи учествувал Градежниот факултет од Скопје кој е дел од УКИМ како е Електротехничкиот факултет, а денес критичари на проектот се токму тие – вели Андонов во интервјуто.

Обвинувањата смета тој, потекнуваат од некои лични причини и додава: Веќе 30 години нешто сакаме да спроведеме на ист начин и сега кога треба се заврши, велат не било добро.

Целото интервју на Зоран Иванов погледнете го во продолжение: 

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ