ВИДЕО ИНТЕРВЈУ | Ана Стојановска: Не ги „есапам“ општествените критики како треба да изгледа женското тело

Ана Стојановска-глумица / Фото: „Слободен печат“- Драган Митрески

Смела, ведра, со авантуристички дух, љубителка на добри филмови, обожава јога, музика и дружење… Ана Стојановска е препознатлива по својот незапирлив дух и карактер.

Стојановска се истакнува од новите генерации на актери во Македонија. Ќерка на македонските актери Силвија и Ненад Стојановски, добро позната од последниот филм на Милчо Манчевски „Кајмак“, ко-партнер во авантурите низ балканот во документарниот серијал „Радиус“.

Ана веќе 11 години е вработена во Македонскиот Народен Театар.

 

Ана Стојановска-глумица Фотографија Драган Митрески
Фотографија: Драган Митрески

Интервјуто го снимивме во нејзиниот топол дом, проследете го на следниот линк:

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот