5 C
Скопје

Tag : ви препорачуваме

Вести Ви Препорачуваме Македонија

Гнасите маршираат, во погрешен правец

Слободен печат
пишува: САШО ОРДАНОСКИ Што е смислата да направиш така груба, валкана лага, како онаа на опозицискиот портал „Република“ со фотографиите на таткото на министерот за правда...
Ви Препорачуваме Колумни

Протестните дебакли на ВМРО-ДПМНЕ

Сашо Орданоски
Зошто се протестите што ги организира опозицијата редовно многу слабо посетени, предвидливо здодевни, политички бледи и тотално непродуктивни? Има неколку можни одговори за тоа. Прво,...
Ви Препорачуваме Колумни

Со останувањето дома ќе го прославиме Велигден како најголеми верници

Михаило Донев
Денеска е Велика Сабота, а веќе утре православните христијани ќе го прослават најголемиот верски празник – Велигден. Пораката за победата на животот над смртта овојпат...
Вести Ви Препорачуваме Свет

„Железна дисциплина“: Снимки од воздух покажуваат како сите треба да се однесуваме во време на пандемијата (ВИДЕО)

Слободен печат
Кадри снимени со дрон од Чиклајо, град во Перу, се доказ дека тамошните граѓани држат „железна дисциплина“. Голем број на граѓани се забележани како мирно...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Мицкоски: Ми недостасуваше семејството, но и слободата на движење

Весна Тодоровска
Претседателот на најголемата опозициска партија ВМРО – ДПМНЕ Христијан Мицкоски, Велигден ќе го помине дома со сопругата и двата сина. За „Слободен печат“ вели дека...
Ви Препорачуваме

Во страотна сообраќајка повредена е жена на скопската обиколница

Жена е тешко повредеба во сообраќајна несреќа која се случила вчера во 14.20 часот на скопската обиколница во близина на клучка за село Стајковци, извести...
Колумни

СЛОБОДЕН УДАР: „Непринципиелна коалиција“ против Тупурковски

Милорад Стојмановски
Македонскиот спорт доби шлаканица од Интернационалниот олимписки комитет (ИОК) каква што не се памети: на „обвинителна клупа“ во Лозана беа повикани владини и претставници на Македонскиот...
Ви Препорачуваме Колумни

Мора ли да ја видиме смртта за да го цениме животот

Ерол Шакири
„Сите среќни семејства личат едни на други, секое несреќно семејство е несреќно на свој начин“, вака започнува безвременската Ана Каренина на големиот Лав Толстој. Денес...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Само неказнивоста на големите криминалци не „застарува“

Мартин Богатиноски
Застарувањето на кривичното гонење на експремиерот Никола Груевски за предметот „Траекторија“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) не претставува ништо друго освен т.н. скриена амнестија. Ова...
Ви Препорачуваме Колумни

Република во пламен

Сашо Орданоски
Не сум сигурен кој би бил логичниот одговор на прашањето како, по десетици запалени автомобили само оваа година во Штип, не може да се открие...