ВИДЕО | Црвена Звезда со два гола во 90. и 99. минута го победи Партизан и дојде на чекор од нова титула

Фудбалерите на Црвена Звезда се радуваа на победата во 173. вечно дерби против Партизан (3:2) откако со голем пресврт во завршницата дојдоа до трите бода и направија голем чекор во битката а титулата.

Партизан на двапати имаше предност, но Звезда со голови во 90. и 99. минута успеаа да слават.

Во водство црно-белите дојдоа со голот на Самед Баждар по само 11 минти игра, откако по асистенција на Стојковиќ стрелаше за 0:1. Но, радоста на домаќините кратко траеше бидејќи домаќинот доби пенал кој во гол во 16. минута го претвори Гејлор Канга.

Резултатот до полувремето не се промени, додека во вториот дел Ксандер Северина мајсторски погоди за 1:2. Таа предност на Партизан беше актуелна се до 90. минута. Тогаш Ндијае го матираше гостинскиот голман за 2:2. Поради прекините мечот беше продолжен цели 15 минути во кои Партизан одново направи пенал, а сега сигурен реализатор беше Александар Катаи.

Црвена Звезда со овој триумф дојде на десет бода предност во однос на Партизан на врвот на табелата.