Венецуела со авиони ловци ги штити петте иранските танкери

Доставената иранска нафта ќе биде доволно за две до три недели.

Иранските танкери кои пловат кон Венецуела се под заштита на авиони ловци Су-30 и Ф-16. Авионите летаат над иранскиот танкер „Форест” и разорувачот Венецуела По-13 Јекуана.

Венецуела поседува 24 авиони ловци Су-30МК2.

Првиот од петте ирански танкери вчера пристигна во Венецуела. Петте ирански танкери со 1,5 милиони барели нафта се испратени со цел Венецуела да ја надмине кризата со гориво, предизвикана од санкциите на САД кон јужноамериканската држава.

Но, аналитичарите наведуваат дека доставената иранска нафта ќе биде доволно за две до три недели.

Иранското гориво пристигнува во Венецуела и покрај санкциите на САД против двете држави, а аналитичарите оценуваат дека тоа означува нова ера во односите помеѓу Каракас и Техеран, а Иран го шири своето влијание врз Западната хемисфера.

Прочитајте и...  Ангеловска: Над 187.000 домашни платежни картички се активни, 11 милиони евра досега вбризгани во стопанството преку граѓаните

Иранскиот претседател Хасан Рохани во саботата се закани со одмазда во случај Вашингтон „да предизвика проблеми со танкерите”, додека администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп претходно соопшти дека разгледуваат „мерки” што ќе ги преземат како одговор на иранската достава на нафта за Венецуела.

Венецуела има најголеми резерви на нафта во светот, но мора да увезува гориви бидејќи рафинериите во земјата годинава работат со 10 отсто од своите капацитети од 1,3 милиони барели дневно.

Прочитај повеќе

Серија инциденти пред Собранието на Србија во Белград (ВИДЕО)

МИА Агенција

Реакција на српската Демократска партија за протестите во Белград

Слободен печат

Демонстрантите ја нападнаа полицијата во Белград, употребен и солзавец

Слободен печат

Нови демонстрации во Србија, Парламентот го опколи жандармеријата (ВИДЕО)

Слободен печат

Вучиќ од Париз: Мислам дека конечно паднаа сите маски!

Слободен печат

Во светот денеска рекорден број новозаразени: СЗО признава дека не може да се искорени вирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Царовска: ВМРО-ДПМНЕ нуди изолација и враќање назад

Слободен печат

Стефановиќ: Брутални сцени на насилство, полицијата мора да реагира

МИА Агенција

Николоски: Мојот против кандидат е „капо ди тути капи“ на сите криминалци во оваа држава

Слободен печат

Филипче: Ако делите барем дел од ентузијазмот, вербата и желбата што јас вечерва ја чувствувам, ние сме победници

Слободен печат

Заев: После поразот Мицкоски нема да биде лидер на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Мицкоски: Да ставиме крај на криминалот и разнебитувањето

Слободен печат