Уште три дена може да се купува со домашната платежна картичка

До 1 август неподелени останале околу 30.000 картички.

Со домашната платежна картичка, наполнета со пари од државата, ќе може да се пазарува уште 3 дена, но тоа е и крајниот рок доколку некој не ја подигнал картичката од банка, тоа да го стори и да отиде на пазарење.

Според податоците од Министерството за финансии, заклучно со 1 август се доделени картички во вредност од 26,7 милиони евра, а од нив, до тој датум, корисниците потрошиле околу 23 милиони евра. Со картичките се реализирани повеќе од 1,7 милиони трансакции. Најголем дел од нив се: во маркети 89 проценти, во ресторани и сендвичарници се потрошени 5 отсто, а во продавници за текстил и облека 3 отсто.

До 1 август се издадени 304.933 картички, но целата листа, заедно со прифатените приговори имаше 333.697 корисници, што значи дека до почетокот на месецов, останале неподелени околу 30.000 картички. Во јавноста имаше многу инсистирања дека е потребно да се продолжи рокот за искористување на картичките, но одговорот беше дека нема правна можност за измена на уредбата во вакуум периодот до конституирањето на новата влада.

Прочитајте и...  Вицепремиерот Димитров во работна посета на Германија

Во спроведувањето на оваа мерка учествуваа 9 банки, а од Министерството за финансии објаснуваат дека по 15 август, тие ќе им ги вратат неискористените пари и непреземените картички, по што точно ќе се знае колку пари и картички се поделени.

Според искуствата што се пренесуваа од банките, картичките не беа подигнувани и поради тоа што нивните сопственици се наоѓаат во странство, како и поради тоа што некои немаат ажурирани податоци, па картичките биле испратени во друг град.

По 9.000 денари еднократна помош добија социјалните категории и невработени што се активни баратели на работа и кои остваруваат низок доход, а по 3.000 денари вработени со мали примања (плата до 15.000 денари), како и средношколци со наполнети 16 години и студенти од државните образовни установи, здравствените работници кои тестирале, дијагностицирале или лекувале заболени од ковид-19 добија еднократна финансиска поддршка во висина на 40 отсто од износот на последната пресметана основна нето-плата.

Прочитајте и...  Царовска: Онлајн наставата може да се следи и со стари компјутери (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Следете ја во живо доцна ноќва првата претседателска дебата меѓу Трамп и Бајден

Слободен печат

Песков: Русија е подготвена со ЕУ да го разјасни „случајот Навални”

Маријана Митровска

Макрон жестоко се бори парламентот да не заседава само во Брисел

Слободен печат

Хрватска регистрираше 135 новозаразени со ковид-19

Слободен печат

Бес во Индија по смртта на тинејџерка која беше групно силувана

Нови санкции од Канада и Британија против Лукашенко

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мицкоски слави роденден, соработниците го изненадија со торта (ФОТО)

Маријана Митровска

Србија 65 новозаболени од Ковид-19, еден починат

Слободен печат

Среде криза заминува медицински персонал- Главната сестра на Инфективна и две други си дадоа откази

Маријана Митровска

Рускиот историчар Дмитријев осуден на 13 години затвор поради сексуално злоставување на дете

Слободен печат

Нови рестрикции во Германија, на приватни собири до 25 лица

Маријана Митровска

Напаѓачот планирал да ги запали просториите на редакцијата „Шарли ебдо” во Париз, но ја згрешил адресата

Маријана Митровска