Tag : картички

Магазин Магазин слајдер Сцена

Коронавирусот финансиски го исцеди: Роберт Де Ниро ќе заработи максимум 7,5 милиони долари!

Слободен печат
Финансиската ситуација на Роберт Де Ниро се влошила поради пандемијата на коронавирусот, велат неговите адвокати, одговарајќи на финансиските барања на неговата поранешна сопруга. Прославениот холивудски...
Вести Македонија Слајдер

Македонија лидер во регионот по употреба на платежни картички

Слободен печат
Во најновиот број на Слободен печат читајте: – Од полноќ предизборен молк – Гласачите сумираат впечатоци, се бира десеттиот парламент – Коронавирусот почна да зема...
Вести Економија

Ангеловска: Над 187.000 домашни платежни картички се активни, 11 милиони евра досега вбризгани во стопанството преку граѓаните

Слободен печат
Преку 187.000 домашни платежни картички се веќе активни и граѓаните со нив веќе направиле над 660.000 трансакции и потрошиле 10,7 милиони евра за домашни производи...
Вести Економија

Се обработуваат приговорите на граѓаните за платежните картички, резултатите ќе бидат објавени јавно

Слободен печат
Министерството за финансии и Генералниот секретаријат ги обработуваат приговорите на граѓаните за платежните картички и штом ќе имаат сумарни податоци, ќе излезат и ќе ја известат јавноста,...
Вести Економија

НЛБ Банка: Изработени првите 35.000 платежни картички, граѓаните да ги ажурираат податоците

Слободен печат
НЛБ Банка денеска информираше дека се изработени првите 35.00 домашни платежни картички и оти се во фаза на дистрибуција. Сите корисници на финансиската поддршка кои...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Малолетниците без лична карта се исплашија за картичката: Со родител под рака – правец в банка

Присуство на еден родител и извод од матичната книга на родените, ќе бидат доволни за малолетните средношколци што немаат никаков идентификациски документ (лична карта или...
Вести Економија

Граѓаните со голем интерес за „Купувам домашно“ – веб страницата за два дена посетена 3,7 милиони пати

Слободен печат
Секој што ја посетил веб страницата за да се информира за мерката „Купувам домашно“ во просек по три пати се логирал на сајтот. Тоа го...
Вести Економија Слајдер

Денес се префрлаат 28 милиони евра за картичките со државните пари

Банките се подготвуваат за поделбата на картичките со државните пари. Министерството за финансии испратило налог до Трезорот и 28 милиони евра денес ќе легнат на...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Картичките со пари за граѓаните ќе доцнат

Граѓаните ќе ги добијат подоцна платежните картички наменета за купување на македонски производи, а се менува и рокот до кога може да ги искористат. Банкарите реагираа...
Вести Економија

Граѓаните се повеќе преферираат плаќање со картички

Слободен печат
Трансакциите со посредство на банките односно со користење на кредитни трансфери или платежни картички во првиот квартал годинава пораснале за 15,2 отсто на годишно ниво...