-4 C
Скопје

Уште еден Ѓоковиќ маестрален: Светски феномен со пет одбранети пенали по ред!

Новак Ѓоковиќ доминира во светскиот тенис, а уште еден спортист од Србија кој исто така се презива Ѓоковиќ може да биде горд на досегашната статистика.

Станува збор за фудбалски феномен кој има учинок со кој може тешко да се пофалат дури и најдобрите голмани на светот.

Стефан Ѓоковиќ иако има само 18 години во дресот на Слобода Ужице успеа до сега да одбрани пет пенали по ред.

Последниот го имаше против Сушица во рамките од 12 коло во Српската фудбалска лига – Запад, во меч кој Слобода триумфираше со 1:0.

– Тоа е плод на напорна работа и дисциплина на тренинзите. За пеналите велат дека обично е среќа. Не е среќа. „Пет од пет“ не е случајно. Тој треба само да продолжи да работи и напредува и да му помогне на клубот – рече неговиот тренер Вељко Симиќ.

Прочитајте и...  Го најавуваат како Марадона: Балотели има нов клуб!?

Дел од перформансите на овој талентиран чувар на мрежата можете да погледнете ТУКА 

Поврзани вести

ВИДЕО: Реал вторпат нокаутиран од Шахтјор, Салцбург бара „услуга“ од Баерн!

Слободен печат

Трајковски: Верувам дека ќе бидеме убаво изненадување на Европското првенство!

Слободен печат

Дресот на Марадона од мечот против Англија не се продава!

Слободен печат

Минатата година Модриќ, а сега признанието во рацете на Роналдо!

Слободен печат

ВИДЕО: Цел свет му се смее на рускиот голман Ломајев!

Слободен печат

Прв одложен меч во Премиер лигата поради коронавирусот!

Слободен печат

Остави Коментар