Украинската противвоздушна одбрана спаси стотици животи, тврди Зеленски

Зеленски/ Фото APAImages / Shutterstock Editorial / Profimedia

Украинскиот претседател Володомир Зеленски изјави дека противвоздушната одбрана спасила стотици животи.

– Американските „Патриоти“ обезбедија 100 процентно уништување на руските ракети, додаде тој.

– Подготвуваме нови заеднички чекори со нашите партнери за зајакнување на нашата одбрана. Нема алтернатива за целосното ослободување на нашата земја, истакна Зеленски.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот