УЕФА ја следи ситуацијата со коронавирусот, ќе се одложи ли Европското првенство 2020!?

Членот на Извршниот одбор на УЕФА, Микеле Ува, за „Раи“ вели дека се од европската куќа на фудбалот се во фаза на чекање…

– Сè уште не е познато до кој степен епидемијата на коронавирус што ја погоди Италија, една од 12-те земји домаќини на наредното ЕП, ќе влијае на одржувањето на континенталниот собир, кој е закажан да започне во јуни – изјави денеска потпретседателот на УЕФА.

Бројот на случаи во Италија се зголеми на скоро 300, при што седум лица загинаа од опасниот вирус. Најмногу се погодени најсеверните региони Ломбардија и Венето.

Откажани се бројни спортски настани во Италија, вклучувајќи ги и натпреварите во Серија А, а шесте натпревари закажани за викендот ќе се играат пред празни трибини.

Во Рим, кој ќе биде домаќин на отворањето на ЕП на 12 јуни, во моментов нема случаи на коронавирус, но челниците на европскиот фудбал се претпазливи и велат дека внимателно ја следат ситуацијата.

Прочитајте и...  Меѓу неодлучноста и вербата во себе

– Ние сме во фаза на чекање. Ние ја следиме ситуацијата во секоја земја и мора да ги следиме наредбите на владите на тие земја – рече член на Извршниот одбор на УЕФА, Микеле Ува, за „Раи“, додавајќи дека спортските натпревари ќе бидат откажани само доколку ситуацијата се влоши.

Наполи денеска ќе ја пречека Барселона во првиот натпревар од осминафиналето во Лигата на шампионите, а немаше предлози да се одложи натпреварот или да се игра пред празни трибини.

Дуелот Интер и Лудогорец во Милано во Лига Европа во четврток ќе се игра без гледачи, а на сите што купиле билети ќе им бидат вратени парите.

Италијанската федерација на мечување објави дека го откажала Светскиот куп, кој требаше да се одржи во Падова од 6-8 март.

Прочитајте и...  „ЌЕ ПРЕЖИВЕАМ“: Актуелна легендарна снимка на Новак Ѓоковиќ! (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Беше позитивен на Ковид-19, па се самоуби клупскиот лекар на Ремс!

Слободен печат

„ЌЕ ПРЕЖИВЕАМ“: Актуелна легендарна снимка на Новак Ѓоковиќ! (ВИДЕО)

Слободен печат

Најголемите пет фудбалски „кражби“ во 21 век! (ВИДЕО)

Слободен печат

МЗТ Скопје дел од иницијативата „Спортистите против коронавирусот“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Гарлик: Ќе останеме без пари доколку не продолжи Премиер лигата!

Слободен печат

Тенисерка објави слика од своите гради и порача: „Не е за помлади од 18“! (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

УЕФА демантира дека ЛШ мора да заврши до 3 август

Слободен печат

Европски шампион во одбојка на плажа си најде „соиграч“ во карантин! (ВИДЕО)

Слободен печат

Поранешен македонски борач позитивен на коронавирус

Слободен печат

Помош за четири семејства од македонските фудбалски надежи (ФОТО)

Слободен печат

Горбок: Ни ветија одговори во април, загрижени сме за иднината на Вардар!

Слободен печат

Еклстон: Би било ужасно Хамилтон со осум трки да биде шампион!

Слободен печат