1 C
Скопје

Тунџев од СДСМ: Се градат 180 километри автопати, 574 стана, а гасоводот ја помина Битола

Владата предводена од СДСМ и премиерот Зоран Заев остануваат целосно посветени на развој и унапредување на инфраструктурата, а потврда за тоа е и Буџетот за 2021 година, каде капиталните инвестиции се планирани на ниво од околу 23 милијарди денари или за 20 проценти повисоко во однос на минатата година, рече Борис Тунџев, член на Комисија за транспорт и врски на СДСМ на денешната прес-конференција. 

– Оваа година се градат и реконструираат патишта, улици, се поставуваат канализациски и водоводни системи, се градат социјални станови, се градат и реконструираат училишта и градинки низ целата држава. Во моментов 840 милиони евра се инвестираат во изградба и рехабилитација на 400 километри патишта низ целата држава. Се градат над 59 километри автопати, над 104 километри експресни патишта и 20 километри локални патишта. Планирани се нови 25 проекти за изградба или реконструкција на водоводна и канализациона мрежа со вкупна вредност од 12,7 милиони евра. Истовремено, во тек се 30 проекти за изградба или реконструкција на водоводна и канализациона мрежа со вкупна вредност од околу 14 милиони евра – рече Тунџев.

Прочитајте и...  „КјурВак" и „Новартис" заеднички ќе произведуваат вакцина против коронавирус

Тој додаде и дека продолжува се градат вкупно 574 станови во 7 општини, а  планирана е изградба на уште 5 згради со вкупно 202 станови за ранливите категории на граѓани.

– Со одлично темпо се реализира и процесот на гасификација. Гасоводот ја помина Битола и се гради кон Ресен, како и кон Тетово и Гостивар. Токму инвестициите во инфраструктурата, во капиталните проекти се гарант за рестарт на македонската економија, но и гарант за поквалитетен живот за сите – рече тој.

 

Поврзани вести

ВИДЕО I Влегоа во историја на медицината: Девет мајмуни во Зоолошка во Сан Диего примија анти-ковид вакцина

Слободен печат

Стартува кампањата за пописот под слоганот „Тука живеам, одлучувам, постојам”

Слободен печат

Хант: ЕК да ја преиспита одлуката за блокада на извозот на вакцини за Австралија

Слободен печат

За овој месец најавен старт на имунизацијата на населението: Вакцините на „Фајзер“ треба да стигнат во првиот квартал од оваа година

Слободен печат

Каналот на Трамп на Јутјуб ќе биде дозволен штом се намали ризикот од насилство

Слободен печат

Истражување во САД: За повеќето Американци, Кина е непријател или конкурент

Слободен печат

Остави Коментар