„Трчај бе“, прва градска трка во Битола (ФОТО)

Трчањето како начин на живот, а трката како шлаг во Битола

Целата идеја започна минатата година, кога таа група ентузијасти кои професионално се во некои сериозни професии, а го сакаат трчањето, се запраша како да го натера градот кој е познат по маратонски седење и пиење на кафе по Широк Сокак да почне рекреативно да трча.

И зошто Битола како многу други градови во државата нема своја трка?

Така започна оваа идеја, која денес е пред реализација и зад која застанаа многу познати јавни личности, институции, компании и жители на градот Битола.

– Трендот да почне да се трча е видлив, паркот никогаш не бил со толкава бројка на тркачи ова лето на исклучително високи температури. Тренд кој е извонреден, позитивен и незапирлив. И можеме да зборуваме за одличен старт по бројот на пријавените кои расте секојдневно и интеракцијата со јавноста која ја остваривме преку социјалните медиуми – ќе истакнат организаторите.

Прочитајте и...  Казната на Сити може да го врати Пеп Гвардиола во Барселона

Да се поттикне трчањето како рекреативен спорт во Битола е одлична работа за целата заедница. Нашата цел не е да ги натераме луѓето да се одважат да истрчаат маратон, иако Битола веќе има маратонци со одлични резултати и атлетичари со награди на кратки стази. Нашата цел е да ги поттикнеме да одлучат да се пријават и да ги истрчаат своите први 5км.

На трката веќе е пријавен кремот на македонските атлетичари кои победуваат на трките во нашата земја и нижат успеси низ светот.

Нивното присуство на трката ќе му даде вредност која треба да се искористи не само да стане традиција, туку да прерасне во поголем спортски настан кој ќе ги надмине границите на локалното.
Сепак тенденцијата преку ваков настан да се промовира трчањето кај широката популација останува определба на Трчај бе.

Прочитајте и...  Млад навивач на Јунајтед му пиша на Клоп да престане да победува! (ФОТО)

Тие за себеси ќе речат: „Трчај бе” не е атлетски клуб. Нам не ни се најважни тие кои први ќе ја поминат целта, иако им се восхитуваме и ќе им ракоплескаме и затоа ќе ја организираме првата градска трка во трчање. Секој голем напор и секое поминување низ целта се победа за сите нас. Нашата цел е да создадеме што повеќе задоволни Трчај бе вљубеници и да им помогнеме да ги поминат своите први и најбрзи километри. Ние сме тркачите на Битола и со Трчај бе создаваме нова спортска приказна за градот. Така, на 15 септември во Битола ќе се одржи првата градска трка на 5 и 10км.

Трчај бе има моќ да го промени животот на битолчани.  Трчај бе ќе ја организира првата градска трка. Трчај бе ќе ве натера да почувствувате што значи да се придвижите и физички и духовно. Блескава промена е да истрчаш една трка и низ целта да поминеш со подигнати раце. Ние тоа ќе Ви го овозможиме, за да почуствувате колку трчањето може да ви го промени животот на подобро.

Прочитајте и...  Затоа е голем човек: Сер Алекс усреќи тешко болен навивач на Јунајтед

Чест ни е да бидете Трчај бе тим со нас. Се гледаме на стартот на трката на 15 Септември.

Ова е линкот за пријавување доколку не сте се пријавиле досега: http://www.smartrace.club/

Прочитај повеќе

Казната на Сити може да го врати Пеп Гвардиола во Барселона

Слободен печат

Идеалниот тенисер според Надал: Бекендот на Ѓоковиќ, форхендот на Федерер… (ВИДЕО)

Слободен печат

Стерлинг го запали алармот во Мадрид: Се сликаше во дрес на Реал

Слободен печат

Парите го вртат светот: Лигата на шампионите со повеќе натпревари во иднина

Слободен печат

Проблеми за Ливерпул, без Хендерсон на реваншот со Атлетико!?

Слободен печат

Ѓоковиќ расположен пред Дубаи, Иванишевиќ подготвува „одмазда“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Осумнаесет − тринаесет =

Прочитај повеќе

Роналдо в сабота ќе го игра 1.000 натпревар во кариерата! (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Македонија со 10 натпреварувачи на „Мавровскиот меморијал“

Слободен печат

Арсенал нема пораз во 2020, а најголемото изненадување доаѓа од Италија

Слободен печат

Млад навивач на Јунајтед му пиша на Клоп да престане да победува! (ФОТО)

Слободен печат

Комедија на мечот Хетафе – Ајакс! (ВИДЕО)

Слободен печат

Абидал: Проблем со Меси? Една важна работа научив овие денови!

Слободен печат