Трамп Јуниор со воодушевување го рекламира својот татко како махер за мировни договори

Втори на списокот се земји од нашето соседство

По потпишувањето на договорот за нормализирање на односите меѓу Израел и двете арапски монархии Обединетите Арапски Емирати и Бахреин во присуство на американскиот претседател Доналд Трамп, неговиот најстар син го сподели своето воодушевување со јавноста.

Доналд Трамп Јуниор на Фејсбук објави спектакуларна реклама за својот татко со слоган „Три историски мировни договори за само еден месец “. Поранешната реалити ѕвезда и бизнисмен ги сподели и своите чувства во коментар. Под дизајнот на кој претседателот на Америка гордо со стисната тупаница стои покрај списокот со потпишаните договори меѓу кои е и тој со Србија и Косово, напиша: „Леле. Само леле. Татко ми започнува ера на МИР.

Wow. Just wow. My Father is ushering in an era of PEACE.

Publiée par Donald Trump Jr. sur Mardi 15 septembre 2020

Со оглед на светската репутација Трамп и ако земеме предвид дека рокот за доделување на наградите оваа година помина останува да почекаме до следната есен. Дури тогаш ќе дознаеме дали петочлениот одбор назначен од страна на Норвешкиот парламент ќе му даде признание и на Доналд Трамп со што неговото име ќе се најде меѓу лауреатите Мајка Тереза, Нелсон Мандела, но и Марти Ахтисари.

Прочитајте и...  Конференција за туризмот како предизвик на новото време

Ахтисари кој беше специјален пратеник на Обединетите Нации за статусот на Косово и Метохија доби Нобелова награда за мир во 2008 за повеќедецениско ангажирање и посредување во воспоставувањето на мирот и решавањето на конфликтите на повеќе континенти.

Прочитај повеќе

„Света е наш претседател”: Повеќе од 100.000 демонстранти на улиците во Белорусија

Фамилија шеташе на островот Хвар, а набргу ги потопи бран (ВИДЕО)

Слободен печат

Во напад во Нигерија се убиени 18 луѓе, одговорноста ја презема Исламска држава

Слободен печат

Заев и Борисов телефонски разговараа за соработка меѓу двете земји

Слободен печат

Трамп: Бајден треба да се тестира за дрога пред дебатата

Слободен печат

Шахпаска: Родителите на децата до шест години и со продолжено породилно да се вратат на работа

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Дневен преглед на состојбата со коронавирусот во светот

Швајцарците со мнозинство од 50,1 процент го поддржаа купувањето на нови борбени авиони

Слободен печат

Се бројат мртвите во судирите меѓу Азербејџан и Ерменија: Загинаа 16 Ерменци, повредени се над 100

Слободен печат

Белите мантили на удар – и буквално: Сè почести физички напади врз здравствените работници

Слободен печат

Дали е Брисел новото европско жариште?

Слободен печат

Азербејџан прогласи воена состојба: Ерменија размислува да ја признае независноста на Нагорно-Карабах

Слободен печат