Трајанов: До сабота помалите партии ќе излеземе со усогласен став дали ќе ја поддржиме владата

Фото: youtube/printscreen

Помалите парламентарни партии кои се дел од владината коалиција допрва ќе одлучат дали ќе гласаат за новата влада на мандатарот Димитар Ковачевски, откако во програмата на владата изостана нивното главно барање за промена на Изборниот законик во делот на изборниот модел.

Во владината програма само во една реченица се споменуваат измени на Изборниот законик, но не е стриктно наведено дали ќе има промена на изборниот модел.

„Владата останува посветена на процесот за реформа на изборното законодавство, при што ќе бидат вградени и препораките на ОБСЕ, ОДИХР, невладините организации, а со цел да се обезбедат услови за фер и демократски избори и рамноправни услови за политички натпревар“, пишува во програмата на владата.

-Со другите помали парламентарни партии денеска ќе ја анализираме програмата на владата и ќе видиме каква стратегија ќе заземеме. Ќе испратиме писмо и до претседателот на Собранието да ја свика седницата за измени на Изборниот законик. Да се отвори и јавна расправа. Нашето барање е јасно да има една изборна единица, пропорционален изборен модел и без изборен праг. За изборниот праг може да разговараме. Ќе видиме кои од програмските приоритети на помалите партии се вградени во владината програма и тоа може ќе влијае на одлуката за гласање на владата. До сабота, кога е седницата, ќе имаме заеднички, усогласен став – вели за Слободен печат претседателот на Демократски Сојуз Павле Трајанов.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот