Траги од живот откриени на „мртвата“ Венера

Во атмосферата на Венера е откриен гасот фосфин, кој на Земјата го има само како производ на бактерии, но астрономите категорично ја отфрлаат можноста дека на „сестрата-близначка“ на нашата планета има или имало услови за живот.

Присуството на фосфин на Венера, сепак, ги шокираше астрономите, бидејќи немаат одговор како е можно да се создал тој гас без присуство на бактерии.

На Земјата, фосфинот е запалив и отровен гас што го создаваат бактерии на кои не им е потребен кислород, како оние што живеат во мочуришта. Овој гас со мирис на расипана риба или лук можно е да се создаде и при распаѓање на органски материи. Но, освен по органски пат, не се познати други хемиски процеси што би можеле да произведат фосфин.

Прочитајте и...  Дебар и Центар Жупа утре ќе останат седум часа без вода

Венера е најблиска и најслична планета на нашата, но за неа астрономите знаат помалку отколку за Марс или за уште подалечните планети и крие многу мистерии под густата атмосфера. Венера е единствената планета што се врти околу својата оска обратно од сите други во Сончевиот Систем. Се претпоставува дека пред милиони години имала копно и океан, но со создавањето на густата атмосфера што ја заробува топлината, температурата на површината сега е доволно висока за да стопи олово. Пеколни се и густите облаци, кои содржат и до 90 отсто сулфурна киселина.

– Не е возможно да се создал живот во средина со толку висока концентрација на сулфурна киселина. Но, и другите геолошки и фотохемиски процеси за кои знаеме немаат капацитет да го создадат фосфинот што го откривме – вели професорката Џејн Гривс од Универзитетот Кардиф.

Прочитајте и...  Бислимоски: Доколку компаниите се подготвени да работат со загуба, ние за 24 часа ќе ја промениме одлуката за цената на струјата

Фосфинот е откриен во горните слоеви на атмосферата на Венера, 50 километри над површината, во концентрација од 20 на милион молекули. Иако тоа се чини малку, пресметките на истражувачите покажале дека евентуалните вулкански ерупции, молњи, удари на метеорити и сите други познати природни процеси не можат да создадат толку фосфин.

Откритието сериозно го разниша значењето на фосфинот како биопечат за можен живот на друго небесно тело. Барањето одговори како се создал овој гас на Венера, веројатно ќе поттикне нови истражувања и вселенски мисии, кои сега се концентрирани кон Месечината и кон Марс.

 

Прочитај повеќе

Хрватска регистрираше 135 новозаразени со ковид-19

Слободен печат

Бес во Индија по смртта на тинејџерка која беше групно силувана

Нови санкции од Канада и Британија против Лукашенко

Слободен печат

Мицкоски слави роденден, соработниците го изненадија со торта (ФОТО)

Маријана Митровска

Србија 65 новозаболени од Ковид-19, еден починат

Слободен печат

Среде криза заминува медицински персонал- Главната сестра на Инфективна и две други си дадоа откази

Маријана Митровска

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Рускиот историчар Дмитријев осуден на 13 години затвор поради сексуално злоставување на дете

Слободен печат

Нови рестрикции во Германија, на приватни собири до 25 лица

Маријана Митровска

Напаѓачот планирал да ги запали просториите на редакцијата „Шарли ебдо” во Париз, но ја згрешил адресата

Маријана Митровска

СДСМ за изнесените ставови на Мицкоски: Дрско лаже дека биле ветени четири викенди без ДДВ

Слободен печат

Со температура и симптоми на ковид-19, рентген техничар одел на работа, се чекаат тестовите за уште тројца вработени

Слободен печат

Мицкоски: Бараме четири викенди без ДДВ, покачување на пензиите

Маријана Митровска