6 C
Скопје

Tag : венера

Магазин Магазин слајдер Технологија

Венера е пеколна планета, но дали новите истражувања потврдуваат живот на неа?

Слободен печат
Истражувачите откриле невообичаено високи концентрации на молекулата фосфин – запалива хемикалија, која ја поврзуваат со микробна активност – во атмосферскиот слој токму над горната површина...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Траги од живот откриени на „мртвата“ Венера

Слободен печат
Во атмосферата на Венера е откриен гасот фосфин, кој на Земјата го има само како производ на бактерии, но астрономите категорично ја отфрлаат можноста дека...
Вести Свет

Мисии во вселената: Русија се подготвува за лет кон Венера

Слободен печат
Русија е подготвена за самостојно финансирање на националната мисија до Венера со рок за лансирање во 2030 година, изјави Анатолиј Петрукович, директор на Институтот за...
Еспресо Хороскоп

Мала астро школа: Каква љубов бараме, што за нас значи вистинска љубов?

Фата Моргана
Планетата Венера ја претставува љубовта, уметноста, убавината, заведувањето, хедонизмот и повеќе од тоа. Нејзината позиција во една од 12.те астролошки куќи ја опишува нашата можност...
Жена Магазин

ПМС: Венера е насекаде, и права спонзоруша е

Јасмина Кантарџиева Димков
Симболите на „родовиот идентитет“, Венера и Марс, кои вообичаено се користат за означување на полот се дел од системот на универзални симболи, широко распространети и...
Еспресо Хороскоп

Мала астро школа: Какви сме во љубовта и во кревет

Фата Моргана
„Имам Венера во знакот Јарец, што значи тоа?“, „Венера ми се наоѓа во знакот Вага, што кажува тоа за мене?“ или „Мојата Венера е во...