Таравари: Се надевам на долгоочекуваното ослободување од ДУИ - Слободен печат

Таравари: Се надевам на долгоочекуваното ослободување од ДУИ

Што се однесува до албанскиот политички блок, се надевам на долгоочекуваното ослободување од ДУИ, вели Таравари.

Секретарот на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари, за Фокус изрази надеж дека ако неговата партија се договори за коалиција на претстојните предвремени парламентарни избори со БЕСА, тоа би значело и ослободување од ДУИ.

– Што се однесува до албанскиот политички блок, се надевам на долгоочекуваното ослободување од ДУИ. Па, како можеме да зборуваме за напредок и промени кон добро кога 18 години живееме во еднопартиски систем, во кој корупцијата, пресметките, калкулантството и реваншизмот биле главните „адути“ на располагање? – вели Таравари.

Таравари не исклучи ниту соработка со некоја од поголемите македонски партии во иднина,а според него идеален партнер во иднината влада тој што ќе покаже дека државните интереси му се над се.

Прочитај повеќе

Предлозите на бизнис заедницата Заев ќе ги вметне во партиската економска изборна програма

Слободен печат

Вујиќ: Лаикот по Право најде да толкува судска пресуда

Топлотниот бран создаде дамка: Над милион морски птици угинаа над Тихиот Океан

Слободен печат

Руско МНР: САД намерно го убија иранскиот генерал Касем Сулејмани за да ја поткопаат безбедноста

Слободен печат

Ѓорчев: На Македонија не и се потребни картели и сомнителни белосветски мафијаши

Слободен печат

Пристигнати повеќе од 5.500 апликации за поддршка на проекти од културата

Слободен печат

Остави Коментар

10 − seven =

Прочитај повеќе

Вучиќ: Кои права ги имаат Србите во Црна Гора, а кои Албанците во Северна Македонија?

Слободен печат

Спасовски: Се унапредуваат односите и соработката меѓу Северна Македонија и Руската Федерација

Слободен печат

Заев го повика Мицкоски да изнајдат заедничко решение за Законот за јавно обвинителство

Слободен печат

30 ПРАШАЊА СО СТУДЕНТ ВО „КУЗМАН“: Името на мојот студентски живот како филм би бил САМОУНИШТУВАЊЕ (ВИДЕО)

Слободен печат

Спасовски: За овие две и пол години се решија најважните и најтешките прашања

Слободен печат

Димовски: Со Зaконот за стратешки инвестиции се остава простор за потенцијални злоупотреби

Слободен печат