Таравари: Се надевам на долгоочекуваното ослободување од ДУИ

Што се однесува до албанскиот политички блок, се надевам на долгоочекуваното ослободување од ДУИ, вели Таравари.

Секретарот на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари, за Фокус изрази надеж дека ако неговата партија се договори за коалиција на претстојните предвремени парламентарни избори со БЕСА, тоа би значело и ослободување од ДУИ.

– Што се однесува до албанскиот политички блок, се надевам на долгоочекуваното ослободување од ДУИ. Па, како можеме да зборуваме за напредок и промени кон добро кога 18 години живееме во еднопартиски систем, во кој корупцијата, пресметките, калкулантството и реваншизмот биле главните „адути“ на располагање? – вели Таравари.

Таравари не исклучи ниту соработка со некоја од поголемите македонски партии во иднина,а според него идеален партнер во иднината влада тој што ќе покаже дека државните интереси му се над се.

Прочитајте и...  Болсонаро го одобри законот за задолжително носење маска на јавни места

Прочитај повеќе

Царовска од Крњево: Ја намаливме невработеноста кај младите и ќе продолжиме да инвестираме во нив

Слободен печат

Украдени милион евра од куќа во Нерези

Слободен печат

Грција од утре ги затвора границите за Србите

Слободен печат

Албанија за безбеден одмор на туристите ангажираше 1.600 полицајци

Слободен печат

ГДУ: Помалку часови, помали паралелки и специјализирана настава според потребите на младите таленти

Слободен печат

Четворица работници загинаа, а еден е повреден при уривање на трговски центар во изградба во Москва

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заев од Струмица: На 15 јули изборот е едноставен – повисоки плати за сите или богатење на неколкумина блиски до Груевски (ВИДЕО)

Слободен печат

Пораст на новозаразени во Јужна Африка: Над 10.000 нови случаи на коронавирус

Слободен печат

Анти Ковид 19 правила за на плажа: Без дружби, на 6 метри дистанца!

Демонстрантите ја собориле статуата на Колумбо во Балтимор и ја фрлиле во океанот (ВИДЕО)

Слободен печат

Заев: Поднесовме кривични пријави за „бомбите“ објавени последниве денови

МИА агенција

Јанушев: Се обврзуваме на реконструкција и рехабилитација на над 1.000 километри патишта (ВИДЕО)