• Знаме

Макрон го врати симболот на Француската револуција- наместо посветла, потемна сина нијанса на знамето на Франција

 Францускиот претседател Емануел Макрон донесе одлука наместо посветла нијанса на знамето на Франција да се употреби темно сина боја, јави Би-би-си. Лани на претседателската палата беа поставени знамиња со нова сина нијанса и тоа помина сосема незабележано.   Според локални медиуми, Макрон сакал да ја врати темно сината боја, симболот на Француската револуција. Француската морнарица …

Макрон го врати симболот на Француската револуција- наместо посветла, потемна сина нијанса на знамето на Франција Read More »