Tag : возови

Вести Свет Слајдер

ЕУ со нов стимулативен план: Ултрабрз воз ќе ги поврзува сите европски метрополи

Слободен печат
Економистите на ОФЦЕ (Француската опсерваторија за економската коњуктура) денес го обелоденија нивниот стимулативен план за Европската унија, кој предвидува инвестициска програма од 2000 милијарди евра...
Вести Економија

„Дојче Бан“ нарача 30 ултра брзи возови од „Сименс“

Слободен печат
Германскиот национален железнички оператор „Дојче Бан“ нарача 30 нови ултра брзи возови од „Сименс“ во вредност од милијарда евра. Новите „ICE“ возови ќе бидат пуштени...
Вести Економија

Дојче Бан нарача 30 супербрзи возови од Сименс вредни милијарда евра

Слободен печат
Германската државна железничка компанија Дојче Бан порача 30 супер брзи возови од технолошкиот гигант „Сименс” во вредност од милијарда евра, соопштија денеска компаниите. Со нарачката,...
Вести Свет

Судар на два воза кај Прага, десетина патници повредени

Слободен печат
Десетици лица се повредени кога патнички воз синоќа се судрил со товарен воз во близина на Прага, јавуваат локалните медиуми. Најмалку четири лица се пренесени...
Вести Свет

Се судрија два воза во Чешка: Најмалку двајца загинати и 30 повредени (ФОТО)

Слободен печат
Најмалку две лица загинаа, а околу 30 се повредени кога два воза се судрија во северозападниот дел на Чешка. -Сударот на возовите се случи недалеку...
Вести Свет

Судар на два воза во тунел во швајцарските Алпи (ФОТО)

Слободен печат
Два воза се судрија денеска во тунел во швајцарските Алпи, а во таа несреќа полесно се повредени две лица, соопштија од Швајцарската железница, пренесе АП....
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Нова железница со ултра брзи возови би ја поврзувала цела Европа: Една линија би поминувала низ Македонија со брзина до 350 километри на час (ФОТО)

Слободен печат
Ако биде реализиран проектот на ултра брзи возови, кој настана на иницијатива на угледниот Институт за меѓународни економски студии во Виена, најсовремената железница би ги...
Вести Македонија

Возовите делумно сообраќаат, автобусите никако да тргнат

Слободен печат
Меѓуградската автобуска станица во Скопје е празна, а истото важи и за станиците низ останатите градови во земјава. Коронавирусот транспортно ги отсече некои градови од...
Вести Македонија

Возовите со нов возен ред од 27 април

Слободен печат
Почнувајќи од 27 април, возовите во државава ќе сообраќаат по нов возен ред поради измените во времетраењето на полицискиот час кој сега трае од 19  до...
Вести Македонија

Измени и дополнувања на железничкиот возен ред за време на полициски час и за викенди

Слободен печат
Од Железници на Република Северна Македонија – Транспорт АД Скопје информираат дека од 6 април од 00:00 часот ќе биде воведен нов План за сообраќај...