Tag : возови

Вести Македонија

Возовите делумно сообраќаат, автобусите никако да тргнат

Слободен печат
Меѓуградската автобуска станица во Скопје е празна, а истото важи и за станиците низ останатите градови во земјава. Коронавирусот транспортно ги отсече некои градови од...
Вести Македонија

Возовите со нов возен ред од 27 април

Слободен печат
Почнувајќи од 27 април, возовите во државава ќе сообраќаат по нов возен ред поради измените во времетраењето на полицискиот час кој сега трае од 19  до...
Вести Македонија

Измени и дополнувања на железничкиот возен ред за време на полициски час и за викенди

Бојана Нојиќ
Од Железници на Република Северна Македонија – Транспорт АД Скопје информираат дека од 6 април од 00:00 часот ќе биде воведен нов План за сообраќај...
Вести Свет

Брзите возови французите ги направија болници

За да ослободат кревети на интензивна нега во некој од најтешко погодените подраќја на Франција од Ковид 19, французите ги пренаменија посебните возови ТГВ кои...
Вести Македонија

Се дезинфицираат патничките возови

Слободен печат
Се дезинфицираат патничките возовите што се во оптек, како превенција од ширење на вирусот Ковид-19. Специјализиран тим, како што соопштуваат од Железници на Република Северна...
Вести Македонија Слајдер

Машиновозачите наспроти МЖ Транспорт- првите си го бараат своето, вторите велат немале право

Возовите денеска не сообраќаат. Железничката станица во Скопје е празна. Ова е како резултат на штрајкот на машиновозачите, кои утринава најавија дека нема да возат...
Вести Свет

Доцнат возовите кои сообраќаат на линија Лондон- Париз, првиот ден по излегувањето на Велика Британија од ЕУ

Слободен печат
Возот на релација Лондон – Париз, кој поминува низ тунелот под Ламанш, денеска доцнеше, првиот ден по излегувањето на Велика Британија од ЕУ. Како што...
Вести Македонија Слајдер

Патниците се смрзнуваaт во возовите

Весна Дамчевска
Патниците со железничкиот сообраќај премрзнати стигнуваат на саканата дестинација. Тие се жалат дека овој проблем го има секоја зима и дека со страв од студот...
Вести Свет

Германија ќе инвестира 86 милијарди евра во железничка инфраструктура

Слободен Печат
Германската влада во следните 10 години ќе инвестира 86 милијарди евра во проекти во железничката инфраструктура. Договорот го потпишаа Владата и жечезничката компанија Дојче Бан,...
Ваш агол

Во возовите како во фрижидер!

Слободен печат
Утрово наш читател ни испрати порака дека во новиот кинески воз кој се движи на релација Скопје-Битола, нема парно и дека е премногу ладно. Тој...