3 C
Скопје

Tag : вина

Вести Економија

Винската индустрија пред колапс, бара поддршка од државата

МИА Агенција
Доколку не се размислува рационално и не се дејствува брзо и одлучно, постои реална опасност од целосен колапс на македонската винска индустрија која обезбедува годишен...
Живот Забава Магазин Магазин слајдер Технологија

За љубителите на виното: Апликација за светски искуства и сортни вкусови

Слободен печат
Пандемијата од Коронавирусот влијаеше на намалената посета на рестораните и баровите. Со оглед на тоа што голем дел на генерации уживаат преку Интернет услугите, оваа...
Вести Македонија Слајдер

Јанакиески не чувствува вина за обвинението за „Шпански скали“

Горан Наумовски
Не се чувствувам виновен и ќе се бранам активно. Ова денеска во судницат во Кривичниот суд го изјави поранешниот минситер за транспорт и врски Миле...
Вести Македонија

Насилниците од Штип ја признаа вината за навредите и тепањето на 21 годишната девојка

Слободен печат
 Двете момчиња кои навредуваа и тепаа 21 годишна девојка во влез на станбена зграда, а насилството го снимале на мобилниот телефон денеска пред судот изразиле...
Вести Македонија

Рускоска: Боки го запознав кога гостував на таа телевизија, а неговата мајка ја познавам од прво одделение

Слободен печат
Очекував повеќе признанија за вина, не само од еден, истакна денеска обвинителката Вилма Рускоска по завршувањето на судењето за одвоената постапка за предметот „Рекет” во...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Јанева нема намера да признае вина за случајот „Рекет“

Слободен печат
Одбраната на Јанева е децидна во својот став дека обвинителката за гонење и организиран криминал и корупција, Вилма Рускоска, нема докази против Јанева, па поради...
Еспресо Шоу биз

Бред Пит првпат проговори за разводот со Анџелина Џоли: Морав да ја прифатам мојата вина

Слободен печат
Бред Пит, кој глуми во новиот филм Ad Astra, чија главна тема е односот на татко и син, прв пат во едно интервју проговори за...
Вести Економија

СПОРЕД ЉУБИТЕЛИТЕ НА ВИНО: Добар пласман на Македонија како најдобра винска туристичка дестинација во светот

Слободен печат
Љубителите на вино од целиот свет ја рангираа нашата земја на 19-то место, како најдобра винска туристичка дестинација. Според „lastminute.com“, британски сајт за патувања, рангираше...
Вести Економија

Виното како мост за поврзување на Балканот

Слободен печат
– Иако Балканот како регион е еден од најголемите производители на вино во светот се уште не е познат на винската и пошироката јавност и...
Вести Економија

Во САД се оддржа промоција на врвни македонски вина

Слободен печат
Здружението „Вина од Македонија“, во соработка со Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, продолжува со промоција на македонското вино во светот. Минатата недела беа одржани промоции...