Tag : Уметници

Забава Магазин

Коби Брајант, икона на уличната уметност: графити и мурали низ целиот свет

Слободен печат
Неговата ненадејна смрт ги погоди сите, преку ѕидовите на улиците, навивачите и уметниците му оддаваат почит Коби Брајант преку своите дела. Нов графит се појави...
Вести Скопје

В сабота 15. „Бела ноќ” во Скопје

Слободен печат
Концерти, изложби, кино, театарски претстави, 3Д видео мапинг и уште многу други културни содржини ќе бидат дел од 15. јубилејна „Бела ноќ” во Скопје што...
Вести Култура

Резервирајте си го 27-ми септември за „Дали сум јас тоа име или таа слика“

Слободен печат
Музејот на современата уметност – Скопје за првпат во историјата е домаќин на Музејот на современа уметност „МОМус“ од Солун, соседна Република Грција. Па така,...
Вести Култура

Поповиќ: „Охридско лето” и оваа година понуди квалитет, започнуваат подготовките за јубилејното 60. фестивалско издание

Слободен печат
„Охридско лето” запиша уште едно успешно издание во богатата фестивалска историја. На фестивалските сцени годинава продефилираа 500 уметници од 23 земји од светот, но и...
Вести Култура

Општина Валандово ги прими уметниците кои ќе учествуваат на традиционалната ликовна колонија

Слободен печат
Градоначалникот на општина Валандово, Перо Костадинов денеска приреди прием за 14 уметници кои неколку дена учествуваат во работата на 24. традиционална ликовна колонија „Валандово 2019″,...
Вести Ви Препорачуваме Култура

Шилегов револтирано: Не го прочитав писмото на уметницитe и не е во ред предвреме да се суди

Алек Стојковски
– Не го прочитав писмото на уметниците, затоа што не беше адресирано кон мене и немам коментар за ситуацијата, бидејќи сметам дека живееме во општество,...
Вести Култура

251 уметник му порачаа на Заев да не го чепка МКЦ

Слободен печат
Уметниците испраќаат втор граѓански апел преку хаштагот #НеГоЧепкајтеМКЦ за докажано успешната раководна структура која во моментов претставува бедем на независната културна сцена во главниот град....
Вести Култура

Повеќе од 80 млади уметници на меѓународниот натпревар „Охридски бисери”

МИА Агенција
Повеќе од 80 млади уметници од Германија, Обединетото кралство, Русија, Полска, Литванија, Грција, Србија, Бугарија, Словенија, Хрватска, Црна Гора и од државава ќе бидат дел...
Вести Култура

Моќниот Реквием на Верди на сцената на Филхармонијата!

Слободен печат
На 25 април, овој четврток, во 20 часот, Филхармонијата заедно со Хорот на Операта и врвните солисти- Весна Ѓиновска-Илкова (сопран), Елени Матос (мецосопран-САД), Дејвид Јунгхон Ким (тенор-Кореја) и Милан Силјанов (бас-баритон), под...
Вести Култура

Изложба под отворено небо од Град Скопје

Слободен печат
На 24.04.2019 под иницијатива на Град Скопје ќе биде започната изложба под отворено небо. Основна замисла на изложбата на отворено е да се презентира иницијативата...