28.8 C
Скопје

Tag : уметница

Магазин Магазин слајдер Сцена

Почина уметницата и транс икона Софи

Слободен печат
Трансродовата икона, диџеј и електро поп продуцентката Софи (Sophie), почина утринава на 35-годишна возраст, потврди нејзината издавачка куќа. Иако причината за смртта се уште не...
Жена Магазин Магазин слајдер

Разговор со Ана Трифуновски, вокал во „Пеперминт“: На стар предмет се додава душа со откинување на парче од својата душа

Јасмина Кантарџиева Димков
Еднаш уметник, цел живот уметник. Но во случајот на Ана Трифуновски, вокал во групата „Пеперминт“, интересна е дисперзијата на уметноста. Во последно време Ана нè изненадува со оригинални цртежи, но и...
Жена Магазин Магазин слајдер

Интервју со Инес Станковска, успешна нашинка во Париз: Работи за Шанел, барана е од луксузните модни марки

Јасмина Кантарџиева Димков
Во 1963 година на Монмартр, на прочуениот рид каде што се собирале и се собираат познатите сликари, писатели и уметници, уметничкото париско гнездо кое било...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Запознајте ја сестрата на Меланија Трамп – Сосема различна, многу љубезна и креативна личност (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат
Инес е многу заштитнички настроена кон својата помлада сестра… Додека нејзиниот сопруг ги извршува претседателските должности, првата дама на Америка, Меланија Трамп, се повеќе се...
Жена Магазин Магазин слајдер

Разговор со Биљана Кајевиќ: Сакам да ги ловам душите низ браздите на лицето

Јасмина Кантарџиева Димков
Уметницата Биљана Кајевиќ, родена во Скопје, каде што заврши Факултет за ликовни уметности во класата на професор Рубенс Корубин, веќе 20 години работи како слободен...
Жена Магазин Магазин слајдер

Стил на неделата: Маја Цветаноска, психолог

Ј.К.Д
– Хармонија на надворешен израз и внатрешен свет, проследена со искрена и блескава насмевка, ете така би ја опишала Маја Цветаноска, за мене личност со...
Жена Магазин

Стил на неделата: Жанета Гелевска Велјаноска, уметница

Слободен печат
– Ќе ги прескокнам сите клишеа за тоа каква треба да биде жената со стил и веднаш ќе кажам, уметницата Жанета Гелевска Велјаноска за мене...
Вести Култура Македонија Слајдер

Тања Кармзова Костиглиола: Вакцина против Ковид-19 оптимистички може да чекаме наесен

Јасмина Кантарџиева Димков
Веќе речиси 12 години Тања Кармзова Костиглиола живее и работи во Париз. Таа е специјализирана во фитотерапија и ароматерапија и работи во аптека. На македонската...
Жена Забава Магазин

Розе Мојсовска, уметница: Порано се срамев да цртам со уста, сега сум горда жена

Јасмина Кантарџиева Димков
На седумгодишна возраст рацете ѝ биле оперирани, но и покрај хендикепот со кој се соочила, Розе Мојсовска почнала да слика. Имала голема желба да слика,...