Tag : топлина

Магазин Семејство

Еве како да ја задржите топлината во вашиот дом

Слободен печат
Бидејќи овие денови времето надвор е се поладно и поладно, имаме потреба што повеќе да останеме во убаво затоплениот дом. Сите ние немаме можности да...
Вести Свет

„Модерните робови“ кои ги градат стадионите во Катар не можат да се справат со пеколните температури

Слободен печат
Катар како домаќин организатор на Светското фудбалско првенство во 2022 година доживува градежен бум, но анализата на „Гардијан“ покажува дека работниците работат во потенцијално кобни...
Вести Економија

Шилегов: Лиценцата на ГЕС треба да се формализира наредната недела

Слободен печат
Скопскиот градоначалник Петре Шилегов денеска изјави дека очекува во текот на наредната недела веќе да биде формализирано барањето за добивање лиценца за дистрибуција со топлинска...
Вести Македонија

„Пеколот доаѓа“ накај Европа, дали ќе не зафати и нас?

Слободен печат
Според натпис на „Гардијан“, алармот за „Топлината од пеколот“ која ќе ја зафати Европа, веќе е даден од експертите. Од Шпанија до Швајцарија, температурите може...