-9 C
Скопје

Tag : техничка влада

Вести Македонија

За техничката влада и изборниот модел треба да има согласност од власта и опозицијата, смета Пендаровски

Слободен печат
Претседателот Стево Пендаровски смета дека укинувањето на техничката влада и промената на изборниот модел треба да се прави со согласност на власта и опозицијата за...
Вести Македонија

Концептот на техничка влада е повеќе проблематичен отколку што е од полза, смета Заев

Слободен печат
Концептот на техничка влада е повеќе од проблематичен за граѓаните и државата, отколку што е од полза, рече претседателот на СДСМ Зоран Заев одговарајќи на...
Вести Македонија

Колозова: Во очи на отворање на преговорите, се плашам дека преголемата авторитароност со справување со кризата ќе фрли дамка на позитивниот апдејт (ВИДЕО)

Слободен печат
Универзитетската професорка Катерина Колозова во телефонски разговор во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ зборуваше за проблемите со менаџирање на кризата со коронавирусот во земјава. -На...
Вести Македонија Слајдер

ЕК: Разумно е да се размислува за избори, не може вечно да има техничка влада

МИА Агенција
Дипломатите и високите функционери во Брисел одблиску ја следат ситуацијата со изборите и преговорите помеѓу власта и опозицијата. Тие бараат консензус, но потсетуваат дека техничката...
Вести Македонија Слајдер

Трајанов: Новиот парламентарен состав да ги испита сите уредби од техничката влада кои се со долгорочен карактер

Слободен печат
Долгогодишниот политичар и лидер на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов, во „Утрински брифинг “ на „Слободна ТВ“ повторно го повика спикерот Талат Џафери да го свика...
Вести Македонија Слајдер

Новаковски: Пратениците ги користат сите бенефиции, партиите калкулираат со датумот на избори

Слободен печат
Во ситуација кога претседателот на државата прогласи вонредна состојба а потоа и ја продолжи една од клучните работи е Собранието да работи, бидејќи во моментов...
Вести Македонија

По завршување на вонредната состојба ќе биде одреден датум за парламентарните избори

Слободен печат
Датумот за Парламентарните избори 2020 ќе биде одреден по завршување на вонредбата состојба и уредбата со законски сила што тогаш треба да ја донесе техничката...
Вести Македонија

Заев: Со техничката влада и опозицијата и власта имаат гаранција дека изборите ќе бидат фер, демократски и регуларни

Слободен печат
Како држава поминавме низ еден тежок период, период на криза и од особено значење во тој период беа извештаите и насоките на Прибе и неговиот...
Вести Македонија Слајдер

Ѝ треба ли на Македонија Пржинска влада пред отворањето на европската перспектива?

По моделот Пржинска влада ќе се организираат и изборите договорени меѓу партиите на 12 април. Но, колку таквата влада ни е потребна кога Македонија тежнее...
Вести Македонија Слајдер

Спасовски: Државниот интерес треба да биде приоритет на сите во Владата

Слободен Печат
Државниот интерес треба да биде приоритет на сите министри и заменици во оваа техничка Влада и тука нема дилема, истакна техничкиот премиер Оливер Спасовски, кој...