6 C
Скопје

Tag : тајпеј

Вести Свет

Прашање на време е кога Пекинг ќе го нападне Тајпеј

Срѓан Ивановиќ
За време на мандатот на претходниот американски претседател Доналд Трамп, односите помеѓу Соединетите Американски Држави и Народна Република Кина од потенцијално непријателски прераснаа во отворено...
Вести Свет

Силен земјотрес ги разниша зградите во тајванската престолнина

 Земјотрес со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала денеска го потресе источниот брег на Тајван. Потресот ги разниша зградите и во главниот град Тајпеј....
Вести Економија

Тајван со четиригодишен развоен план ќе за зајакнува на економијата

Слободен печат
Тајванската Влада денеска го одобри четиригодишниот развоен план за зајакнување на нејзината улога во глобалните синџири за снабдување и за промоција на економскиот раст, јави...
Вести Свет

ЧОВЕКОТ ПОРАДИ КОЈ ПОЧНА ХАОСОТ ВО ХОНГКОНГ: Призна дека ја убил девојка му, а беше во затвор за перење пари

Слободен печат
Чанг Тонг Каи денес го напушти затворот Клиервотер Беј Рид во Хонгконг како слободен човек. Овој 20-годишник тука помина 29 месеци – поради перење пари....
Вести Свет

Кина бесна на САД поради средбата на Болтон со висок тајвански политичар

Слободен печат
Кинеската Влада се налути на Вашингтон поради средбата на советникот за безбедност на САД, Џон Болтон, со генералниот секретар за национална безбедност на Тајван, Дејвид...