2 C
Скопје

Tag : Сулејман Реџепи

Вести Македонија Слајдер

Реисот Сулејман Реџепи разрешен од функцијата

Слободен печат
Со дво-третинско мнозинство  денеска е донесена одлука за разрешување на Реисот Реџепи од функцијата поглавар на Исламската верска заедница, иформира ТВ21. „Едногласно донесовме одлука за...
Вести Македонија Слајдер

Реисот Сулејман Реџепи и другпат ширел говор на омразa, но Обвинителство ги отфрлило сите тужби

Горан Наумовски
Десетици пати јавно, најмногу на осветување на нови муслимански верски објекти, поглаварот на Исламската верска заедница Реисот Сулејман Реџепи користи прилика да навреди некој од...
Вести Македонија

Апелацискиот суд го укина решение на граѓанскиот, Реџепи останува ПОГЛАВАР на ИВЗ

Слободен печат
Апелацискиот суд во Скопје го укина донесеното решение на граѓанскиот суд, а ја уважи жалбата на Сулејман Реџепи во врска со решението кое што Основниот граѓански суд...
Вести Македонија

Коалиција Маргини: Реџепи да се извини на геј-луѓето, а ИВЗ да поведе постапка против него

Мими Шушлеска Петкова
Остра осуда на хомофобичната изјава на поглаварот на Исламската верска заедница, Сулејман Реџепи и повик за јавно извинување на геј-луѓето, испраќа  Мрежата за заштита од...
Вести Македонија

Бузаку со ултиматум до Реџепи: Ослободи ја ИВЗ за 72 часа инаку ќе објавиме страшни докази за криминал

МИА
Скендер Бузаку денеска му постави ултиматум на поглаварот на Исламската верска заедница реисот Сулејмани Реџепи во рок од 72 часа да си замине во ИВЗ,...
Вести Македонија

Поглаварот Реџепи со порака за Рамазан Бајрам (ВИДЕО)

Слободен печат
Поглаварот на Исламската Верска Заедница на Северна Македонија, Сулејман Реџепи се обрати со видео порака еден ден пред Рамазан Бајрам, при што им го честита...
Вести Македонија

Основен суд Скопје 2: Одлуката за промена на реисот не е правосилна

Мими Шушлеска Петкова
Oсновниот суд Скопје 2 преку соопштение ја информира јавноста дека промената на лицето на застапување на Исламската верска заедница го направил по нејзино барање, а...
Вести Македонија

Кој има право да одлучи кој ќе биде Реис’ул-Улема?

Слободен печат
По распадот на поранешна Југославија и по осамостојувањето на Македонија, Исламската верска заедница дејствува како независна верска заедница во Македонија, со седиште во Скопје, и...