Tag : синдикати

Вести Свет

Штрајк на работниците во хемиската индустрија во Ломбардија

Слободен печат
Синдикатите на работниците во хемиската индустрија во северниот италијански регион Ломбардија најавија денеска дека ќе излезат на штрајк на 25 март за да го заштитат...
Вести Економија

КСС бара да се почитува слободата на синдикално функционирање

МИА
Конфедерацијата на слободни синдикати на Македонија најави дека заедно со главниот правен советник на Светската конфедерација на синдикати ќе изработат тужби за пред Меѓународната организација...
Вести Македонија

Јанкуловски: Формирање на синдикат на универзитетите не е спротивно со ниеден закон

Слободен печат
Формирањето на синдикална организација на универзитетите не е спротивно со ниеден закон. Тоа го дозволува и член 220 од Законот за работни односи и неосновани...
Вести Економија

Зголемувањето на платите во јавниот сектор во Шпанија државата ќе ја чини 3,21 милијарди евра

Слободен Печат
Шпанското Министерство за регионална политика соопшти денеска дека зголемувањето на платите на административците од 2 отсто државата ќе ја чини 3,21 милијарди евра. Покачувањето на...
Вести Свет

Синдикатите и „жолтите елеци“ на заеднички протест во Франција

Слободен печат
Синдикатите и „жолтите елеци“ денеска одржуваат собири во Амиен, Лион, Ница, Нанси, Париз и во други француски градови во знак на протест поради пензиските реформи....
Вести Свет

Макрон ги повика синдикатите да го прекинат штрајкот за празниците

Слободен печат
Францускиот претседател Емануел Макрон ги повика синдикатите во транспортниот сектор да го прекинат штрајкот поради пензиските реформи за време на божиќните празници со цел да...
Вести Свет

Синдикатите во Франција втор ден ќе штрајкуваат (ВИДЕО)

Слободен печат
Штрајкот што го наруши јавниот превоз и ги затвори училиштата низ Франција денеска влегува во втор ден, а синдикатите најавуваат дека планираат да штрајкуваат се...
Вести Свет

Синдикатите во Франција утре ќе имаат масовен штрајк

Слободен печат
Во пресрет на утрешниот штрајк во Франција, синдикатите најавија ширум земјата 245 митинзи, откако неколку недели по ред земјата се подготвува за мобилизација против пензиската...
Вести Регион

ПРОСВЕТНИТЕ РАБОТНИЦИ ВО ХРВАТСКА НЕ ПРЕКИНУВААТ СО ШТРАЈК: Ќе штрајкуваме додека не ни се исполнат барањата

Слободен печат
Синдикатите за образование ќе штрајкуваат денеска во основните и средните училишта низ цела Хрватска и ќе продолжат со фронталниот штрајк до понатамошно известување, или додека...
Вести Регион

ПРОДОЛЖУВА ШТРАЈКОТ НА ПРОСВЕТНИТЕ РАБОТНИЦИ ВО ХРВАТСКА: Синдикатите ја одбија понудата на владата

Слободен печат
Синдикатите од образованието денеска ја отфрлија новата понуда на хрватската Влада за прекин на штрајкот, оценувајќи дека е полоша и од онаа што им беше...