Tag : самоопределување

Вести Регион

Курти нема да оди кај Тачи на консултации за формирање нова влада на Косово

МИА Агенција
 Лидерот на  партијата Движење Самоопределување (ВВ) и премиер во оставка на Косово Албин Курти нема да одговори на поканата од претседателот на државата Хашим Тачи...
Вести Регион

Косовскиот Парламент утре ќе гласа за доверба на владата на Курти

Слободен печат
Вонредната седница на косовскиот Парламент на која ќе се гласа за доверба на владата на Албин Курти ќе биде одржана утре во 11 часот. Приштински...
Вести Регион Слајдер

Избрана новата влада на Косово

Слободен печат
Со 86 гласови „За“ и 10 воздржани пратеници изгласана е новата влада во Косово. Премиер ќе биде Албин Курти. Тој денеска го предложи својот кабинет...
Вести Регион

Косово утре ќе добие нова влада

Движењето Самоопределување и Демократскиот сојуз на Косово, денеска изутрина го потпишаа договорот за заедничко коалиционирање. Двајцата претседатели на партиите, Албин Курти на ВВ и Иса...
Вести Регион

Нов обид за формирање на влада во Косово

Слободен печат
Остануваат уште осум дена до завршување на уставниот рок за формирање на нова влада на Косово, додека Движењето Самоопределување (ВВ) и Демократскиот сојуз на Косово...
Вести Регион

Самоопределување го предложи Курти за мандатар на новата косовска Влада

Слободен печат
Движењето Самоопределување, партијата која освои најмногу гласови на октомвриските избори на Косово, денеска го предложи лидерот на партијата Албин Курти за мандатар за формирање на...
Вести Регион

Вилијам Вокер „ја составува“ владата во Косово?

Слободен Печат
Некогашниот шеф на верификаторската мисија на ОЕБС, Вилијам Вокер денеска се појави во седиштето на Демократскиот сојуз на Косово во Приштина. Според албанските медиуми, неговата...
Вести Регион

Движењето Самоопределување не го почитува рокот на Тачи

Слободен печат
Движењето Самоопределување (ВВ), кое победи на октомвриските парламентарни избори во Косово, ќе го извести претседателот на државата Хашим Тачи написмено во следните денови за името...
Вести Регион

Мустафа: Самоопределување треба да го одреди датумот за формирање на влада, а не ние

Слободен печат
Претседателот на Демократскиот сојуз на Косово, Иса Мустафа, реагираше на изјавата на лидерот на Самоопределување, Албин Курти, кој рече дека датумот за формирање на новата...
Вести Регион

Косово: Со изборот за парламентарен спикер, „паднаа во вода“ сите преговори на Мустафа и Курти

МИА Агенција
Лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ) Албин Курти, по вчерашната конститутивна седница на новото косовско Собрание, изјави дека изборот на пратеникот од неговата партија Глаук Коњуфца...