Tag : рудници

Вести Економија

МАР бара повлекување на Предлог измените на Законот за минерални суровини

МИА
Македонската асоцијација за рударство (МАР) при Стопанската комора на Македонија бара да се повлече од собраниска процедура Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за...
Вести Македонија Слајдер

Државата еднострано ќе ги укинува договорите за концесија на рудниците, ако оцени дека е загрозено здравјето на граѓаните

Министерството за економија го измени Законот за минерални суровини. Овие измени, како што посочи Министерот Крешник Бектеши, се со цел  да се изнајде долгорочно решение...
Вести Македонија

За активистите еколошка победа, за „Еуромакс“ одлуката на Владата за „Иловица’ е разочарувачка

Слободен печат
Компанијата „Еуромакс рисурсис“ оцени дека одлуката на Владата еднострано да го раскине договорот за концесија за рударската област Иловица 6 е политичка, информира дека назначиле...
Вести Македонија

Протест пред Влада со цел одземање на концесијата за рудникот Иловица-Шутка

Слободен печат
На 23 ноември со почетокот од 12 часот, активистите против рудници на Југоистокот, ќе одржат мирен протест за одземање на концесијата за рудникот Иловица-Шутка. Во...
Вести Економија

Манчевски: Нови технологии и во рударството

Слободен печат
Новите технологии треба масовно да се воведуваат и во рударството, а ЕСМ и РЕК Битола како државни компании имаат можност, но и должност да бидат...