4 C
Скопје

Tag : просечна плата

Вести Економија Слајдер

ССМ: Со растот на просечната плата да расте и минималната

Слободен печат
Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) информира дека се залага минималната плата да порасне на 60 отсто од просечната плата затоа што е тоа европска...
Вести Економија

Просечната плата во декември 28.294 денари, забележан раст од 5,4 отсто

Слободен печат
 Просечната исплатена нето плата во декември 2020 година изнесувала  28 294 денари и бележи раст од 5,4 отсто, објави Државиот завод за статистика. Според објавените податоци,...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Пораснаа платите во регионот и покрај пандемијата: Најмногу во Словенија, Македонија сѐ уште со најниска

Слободен печат
Иако пандемијата на коронавирус влијаеше на падот на обемот на деловните активности во многу сектори во регионот, интересно е тоа што се зголеми нивото на...
Вести Економија

СДСМ: Просечната плата во јули е зголемена за 8,5 отсто, продолжува трендот на раст на платите

Слободен печат
Политиките на СДСМ во интерес на граѓаните и на стопанството, како и ефикасните и навремени антикризни мерки на Владата предводена од СДСМ и во време...
Вести Економија

НОВ РАСТ: Просечната плата во Словенија сега изнесува 1133 евра

МИА Агенција
Просечната нето плата во Словенија изнесува 1133 евра, што претставува пораст од 3,7 отсто во споредба со минатата година, објави Државниот завод за статистика. Како...
Вести Регион

Просечната нето плата во Словенија за октомври изнесува 1.122 евра

Слободен печат
Просечната нето плата исплатена во Словенија за октомври 2019 година изнесува 1.122 евра, што е номинално повеќе за 1,6 отсто, а реално за 1,5 отсто...
Вести Македонија

Заев задоволен од покажаниот раст: Годинава беше економски добра

Слободен печат
Владата не може, а да не биде задоволна од покажаниот раст на економски план, во текот на 2019 година, оцени денеска премиерот Зоран Заев по...
Вести Економија

ЛИТВАНСКО ЕКОНОМСКО ЧУДО: Просечната плата пораснала од 357 на 932 евра

Слободен печат
Литванија успеа да направи пресврт и од слаба да изгради силна и стабилна економија, која придонесе до подобар живот за нивните граѓани, објави „Б92“. Во...
Вести Македонија

Заев: Просечната плата продолжува да расте

Слободен печат
Премиерот Зоран Заев на својот фејсбук профил објави дека просечната плата од месец во месец продолжува да расте и оти економската година ги дава резултатите....
Вести Економија

Анѓушев: До крајот на 2020 година просечната плата во државата ќе биде 30.000 денари

МИА агенција
Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев е оптимист дека просечната плата во земјава ќе достигне до 30.000 денари до крајот на 2020 година и оти...