Tag : професија

Магазин Магазин слајдер Сцена

Изолацијата му донесе нова професија: Бекам стана пчелар (ВИДЕО)

Слободен печат
Фудбалската, а слободно може да се каже и модната икона – Дејвид Бекам времето во изолација одлучи да го искористи на продуктивен начин. Тој на...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Дизајнерката Викторија Бекам: Модниот бизниз секогаш ми бил суден! (ФОТО)

Слободен Печат
Поранешна членка на групата „Spice Girls“ е успешната модна дизајнерка Викторија Бекам, која отсекогаш нагласува дека работата во модната индустрија најмногу ја исполнува. Таа се...
Вести Економија

Која професија ќе биде најбарана по пандемијата на коронавирусот?

Слободен печат
Програмерите ќе бидат најбараните работници на пазарот за работа, рече директорот за дистрибуција на технологија во рускиот Јандекс Григориј Бакунов. „Тоа може да се нарече...
Забава Магазин

Хороскопот открива: Која е идеалната професија за вас

Слободен печат
Овен Најдобра работа за Овенот е полицаец или пожарникар. Припадниците на овој знак можат да се пронајдат и во професии како што е промоција на...
Забава Магазин

Професија во подем: Сомелиер, стручњак кој знае сè за добрите вина.

Јасмина Кантарџиева Димков
Со добро јадење оди и добро вино. А како да го одберете најдоброто, ќе ви помогне сомелиерот. Исто како и бармените, и сомелиерите мора да...
Еспресо Хороскоп

Мала астро школа: Каква професија да одбереме?

Фата Моргана
Месечината управува со нашите емоции, па кога ја толкуваме положбата на Месечината во наталната карта откриваме за тоа како реагираме на одредени ситуации, каков е...
Вести Македонија

Новинарите се препуштени правдата да ја бараат сами и со приватни тужби

Слободен печат
Нападите врз медиумските работници (новинари, сниматели, фоторепортери) се чести и во разни облици. Во изминатите пет години се регистрирани 50-ина напади, но ни во 10...
Ви Препорачуваме Жена Магазин

Ана Здравковска – Илиевска: Целиот живот е магија, само треба да знаеме да ја дозираме таа магија!

Јасмина Кантарџиева Димков
Се сеќавате на популарното телевизиско лице, Ана Здравковска – Илиевска? Се разбира дека се сеќавате, а веруваме и дека ви недостига на малите екрани. Но,...
Вести Македонија

Новинарството станува сѐ помалку атрактивна професија за младите

Слободен печат
Новинарството не е повеќе атрактивна професија. Се помалку студенти сакаат да студираат новинарство. Финансиската страна и немањето доверба во медиумите се едни од причините за...
Магазин Семејство

Што работите и колку работите? Професии кои погубно влијаат на здравјето

Слободен печат
Кога бираме професија веројатно не размислуваме на тоа како таа работа која ќе ја работиме цел живот ќе влијае на нашето здравје. Истражувањето спроведено на...