4 C
Скопје

Tag : пијанист

Култура

Пијано рециталот „Фантазија“ ќе се одржи во Камерната сала на Филхармонија

Слободен печат
Бугарскиот пијанист Евгениј Генчев со рециталот „Фантазија“ на 23 февруари, во 20 часот, ќе настапи во Камерната сала на Филхармонија. На програмата се дела од...
Култура

Симфониски концерт: „И тело и душа“ со пијанистот Дино Имери и диригентот Јерухам Шаровски

Слободен печат
Оркестарот на Филхармонија на 12 ноември (четврток) ќе одржи концерт насловен „И тело и душа“ на кој како солист ќе настапи македонскиот пијанист Дино Имери....
Култура

Креативниот пијанист Франческо Тристано ќе настапи со оркестарот на Филхармонијата

Слободен печат
Оркестарот на Филхармонија на 5 ноември ќе го одржи симфонискиот концерт „Кругови“, на кој како солист ќе настапи креативниот пијанист Франческо Тристано од Луксембург. Диригент...
Културен печат

Разговор со пијанистот Дино Имери: Тивките реки брег ронат!

Тони Димков
Вистински празник за публиката се концертите на пијанистот Дино Имери. Млад и талентиран, секогаш насмеан и расположен, Дино е вистински магнет за музичките сладокусци. Таков...
Културен печат

Прв солистички концерт: Музички амбиции со светла иднина

Тони Димков
Младиот пијанист Милан Дучевски на 22 јуни го одржа својот прв солистички концерт во „Пиjано центар“ при Националната опера и балет. Поради состојбата со коронавирусот,...
Вести Култура

Шопенов валцер оп.69 бр. 1 во изведба на пијанистката проф. Даница Стојанова (ВИДЕО)

Слободен печат
Професор Даница Стојанова во телефонско јавување на „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ истакна дека за уметниците изолацијата не е голем стрес, ниту нешто непознато, а...
Културен печат

„Концерт во изолација“ на Дино Имери во Музејот на македонската борба

Тони Димков
Реномираниот македонски пијанист Дино Имери, на иницијатива на Даниела Николова и Музејот на македонската борба, ќе настапи на „Концерт во изолација“ (без присутна публика). На...
Вести Култура Слајдер

Професионалниот концертен пијанист Хајди Елзесер со изведба на „Песна за нежноста“ (ВИДЕО)

Слободен печат
Хајди Елзесер е професионален концертен пијанист која во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ ја изведе „Песна за нежноста“...
Вести Култура Слајдер

Виртуозот Трпчевски во самоизолација испрати музичка порака до Загреб за верба и надеж (ВИДЕО)

Слободен печат
Еден од најдобрите македонски амбасадори во светот, пијанистот Симон Трпчевски во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ потврди дека ги почитува мерките на Владата за самоизолација....
Вести Култура

Вечер на „Охридско лето” ќе настапи бугарскиот пијанист Димчо Величков

Слободен печат
Музичката програма на „Охридско лето” продолжува со вечерашниот концерт на бугарскиот пијанист Димчо Величков. Димчо Величков е роден во 1987 година во Стара Загора –...