Tag : општина

Вести Скопје

Град Скопје набави опрема, но не пренесува седници во живо, општините ниту тоа

Ниедна скопска општина, ниту Град Скопје не ги пренесува седниците на Советите во живо, за граѓаните да знаат какви одлуки се донесуваат, кои детални урбанистички...
Вести Скопје

Дел од Кисела Вода денеска е без вода

Слободен печат
Прекин во водоснабдувањето денеска од 9:50 часот имаат корисниците од улицата „Христо Татарчев” крак 1, 3, 5, 7, 9 и 11. Како што соопшти ЈП...
Вести Скопје Слајдер

Општина Аеродром: Униформите се купени, но нема да ги добијат сите ученици

Елена Вељановска
Иако учениците од четврто до деветто одделение оваа учебна година наместо од училишните клупи наставата ја следат онлајн, Општина Аеродром набавила училишни униформи и за...
Вести Култура

Пренамена во центарот на Струмица: Досега скривница, отсега уметничка галерија

Слободен печат
Дел од градска скривница на плоштадот во Струмица, што досега се користеше за регистрација на бракови, ќе биде пренаменета во уметничка галерија. Како што информираат од...
Вести Економија

Општина Кичево ги ослободува од плаќање фирмарина угостителите за 2020

МИА Агенција
Oпштина Кичево излезе со повик до сите правни лица кои извршуваат угостителско – гастрономска дејност како што се ресторани, кафулиња, барови, чајџилници на територијата на...
Хроника

Се одложи денешното рочиште за „Насилство во општина Центар“

Денеска во Кривичниот суд се одложи рочиштето за случајот „Насилство во општина Центар“. Причината за одложувањето е потребата на новиот адвокат на обвинетиот Александар Трајковски да...
Вести Македонија Слајдер

Продолжува судењето за „Насилство во општина Центар“, на ред се сведоците

Горан Наумовски
Денеска во Кривичниот суд треба да продолжи судењето за случајот „Насилство во општина Центар“. Се очекува да бидат повикувани сведоци кои треба да посведочат за...
Вести Македонија

Општина Куманово доставила предлог за поставување на монтажна ковид болница

Слободен печат
Општина Куманово доставила предлог локација за изградба на монтажна ковид болница која ќе се наоѓа во дворот на Општата болница Куманово, информираше градоначалникот на Куманово,...
Вести Скопје

Утре без струја делови од општина Гази Баба

МИА Агенција
Поради технички зафат во електро-системот во градот Скопје, утре без струја ќе бидат делови од општина Гази Баба. -Во периодот од 07:45 до 15:30, без...
Вести Регион

Нови судири на граѓаните со полицијата пред општината во Будва (ВИДЕО)

Слободен печат
На влезот пред општината на Будва денеска повторно имаше немири, при што имаше насобрани граѓани кои скандираа „Не сакаме мафија“, а едно момче беше повредено....